Trwają prace nad nową dyrektywą o ochronie know-how i informacji handlowych. Ma ona zharmonizować zasady ochrony tajemnic handlowych i doprowadzić do większego transferu wiedzy w obrębie rynku wewnętrznego. Na przyjęciu dyrektywy najwięcej mogą zyskać innowacyjne przedsiębiorstwa i jednostki badawcze, których rozwój odbywa się w dużym stopniu dzięki współpracy z podmiotami zagranicznymi.
Pod koniec 2013 r. Komisja Europejska ogłosiła projekt dyrektywy w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic handlowych) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem. Swoje stanowisko wobec tego projektu przedstawiła Rada Unii Europejskiej, która 26 maja opublikowała przedstawioną przez Prezydencję, uzgodnioną między państwami członkowskimi wersję tekstu. Następny krok należy do Parlamentu Europejskiego, gdzie prace w komisjach rozpoczną się najprawdopodobniej jesienią tego roku. Będzie to ostatnia szansa na dokonanie zmian w treści tego aktu prawnego. Państwa członkowskie będą miały dwa lata od momentu przyjęcia ostatecznego tekstu dyrektywy przez Parlament i Radę na jej implementację do porządku krajowego.
Lepszy grunt
Przyjęcie dyrektywy ma zapewnić harmonizację ochrony tajemnic handlowych europejskich przedsiębiorstw i jednostek badawczych, a przez to umożliwić wzrost ich konkurencyjności. Celem Komisji jest pobudzenie transferu wiedzy w ramach rynku wewnętrznego i wspieranie rozwoju Europejskiego Obszaru Badawczego, a w konsekwencji zwiększenie ilości europejskich projektów R&D.
Wprowadzenie porównywalnych zasad ochrony zmniejszy ryzyko towarzyszące wymianie informacji, umożliwiając bardziej otwartą i szerszą współpracę w zakresie R&D pomiędzy przedsiębiorstwami innowacyjnymi oraz ośrodkami naukowymi i badawczymi mającymi siedzibę w różnych państwach członkowskich. Ma to szczególne znaczenie dla polskich ośrodków naukowych i badawczych, dla których jasne standardy współpracy z podmiotami z innych państw UE mogłyby oznaczać łatwiejszą drogę do komercjalizacji wyników badań i prac naukowych.
Co zawiera dyrektywa
Mimo że pewne elementy ochrony zostały wprowadzone na poziomie międzynarodowym w porozumieniu w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej (TRIPS), niewystarczająca implementacja tych postanowień przez państwa członkowskie doprowadziła do sytuacji, w której poziom i zakres ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa w UE są zróżnicowane.