Rz: Jak w praktyce wygląda zaufanie rynku?do audytorów? Planowane zmiany w ustawie?o biegłych rewidentach są uzasadniane jego utratą? Czy rzeczywiście obserwuje pan to ?w praktyce?
Krzysztof Burnos: Dyskusja o jakości działania firm audytorskich trwa od kilkunastu lat, poczynając od spraw związanych z upadkiem firmy Enron w USA. Potem nastąpił kryzys w Europie, wiele banków miało problemy finansowe, a rządy, np. w Holandii, dotowały niektóre nich. Wtedy właśnie okazało się, ?że raporty biegłych rewidentów pokazywały doskonałą kondycję banków, ale w praktyce było zupełnie inaczej. Problem tak naprawdę dotyczy komunikowania przez audytorów tego, co się dzieje w dużych jednostkach?o charakterze systemowym. Jeśli problemy finansowe ma pojedyncze małe przedsiębiorstwo, gospodarka się od tego nie zachwieje. Ale jeśli w tarapaty wpada duży bank, finansujący wiele przedsiębiorstw, znacząco wpływa to na sytuację w gospodarce. Zgadzam się, że dotychczas raporty z badania takich dużych jednostek nie zawsze odzwierciedlały to wszystko, czego dowiedzieli się biegli rewidenci badający ich sprawozdania. Dlatego nowa dyrektywa europejska, która ma być wdrożona w Polsce, a także rozporządzenie? o audycie skupiają się na jakości badania jednostek zainteresowania publicznego.
A jak jest z zaufaniem do polskich audytorów? Przecież też mieliśmy nieprawidłowości?w różnych funduszach czy parabankach.
Te problemy z polskimi instytucjami finansowymi, o których pan wspomina, ?nie rzutują na pozycję audytorów, bo ich tam w ogóle nie było. To raczej kwestia tego, czy państwowy nadzór działał tam jak należy. ?W naszym kraju, zresztą podobnie jak w wielu innych państwach europejskich, wizerunek biegłego rewidenta nie został też poważnie nadszarpnięty tak jak przy okazji sprawy banków holenderskich. Nie zauważyłem spadku zaufania ani wśród firm z giełdy, ani z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Oczywiście zdarza się, że popełniamy błędy, ale nie na taką skalę, by ogólne zaufanie do nas się znacząco zmniejszyło.
Jak pan ocenia proponowany przez rząd nowy system nadzoru nad audytorami ?– prowadzonego zarówno przez Komisję Nadzoru Audytowego, jak i Ministerstwo Finansów?