Prokuratura szykuje się na zmiany, także kadrowe

Pod koniec roku Zbigniew Ziobro ma zdradzić swój pomysł na reformę prokuratury. Jedno jest pewne: bez wymiany kadrowej szefów wielu jednostek się nie obejdzie - pisze Agata Łukaszewicz.

Aktualizacja: 26.12.2015 14:02 Publikacja: 26.12.2015 01:00

W trakcie kampanii wyborczej PiS zapowiedziało gruntowne zmiany w prokuraturze. Projekt łączący funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego jest już gotowy. Ma zniknąć Prokuratura Generalna. Pełną władzę nad śledczymi dostanie szef resortu sprawiedliwości. Nie będzie już zgromadzeń prokuratorów i kolegiów prokuratur. Czyli wszelkich ciał samorządowych. Prokuratura jako służba straci więc swój dotychczasowy charakter.

Po połączeniu funkcji powołana ma też zostać Prokuratura Krajowa, na której czele stanie prokurator krajowy. Zajmie się nadzorowaniem prac prokuratur niższego szczebla (apelacyjnych, okręgowych i rejonowych). Jej szefa będzie powoływał i odwoływał na wniosek prokuratora generalnego premier. Zmienią się też zasady powoływania na stanowiska prokuratorów. Będzie to kompetencja ministra sprawiedliwości, ale zachowany zostanie konkursowy tryb wyłaniania kandydatów. Zniknie kadencyjność stanowisk funkcyjnych – szefów poszczególnych prokuratur. Nie będą już powoływani na cztery lata.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Prezes UODO jednak też strzela każdemu
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Deregulacja VAT
Opinie Prawne
Zacharski, Rudol: O niezależności adwokatury przed zbliżającymi się wyborami
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne