Zanieczyszczenie powietrza to współczesna „żelazna kurtyna": coraz mniej osób kwestionuje sam fakt, ale już odpowiedź na pytanie, jak sobie z nim poradzić, jest miernikiem naszego światopoglądu. Są jeszcze naukowi negacjoniści, zazwyczaj tożsami z wyznawcami ideologii wolnego rynku, jak obecni prezydenci USA i Brazylii, tłumiący czasem swoje sumienia cynizmem i prezentujący pogląd, że „samo się naprawi". W szerszej skali mają rację – Ziemia przetrwa, ale bez człowieka, jak przetrwała bez dinozaurów. Większość ludzi jednak rozumie problem i szuka rozwiązań. Często jednak są oszukiwani mitami, które nie stanowią rozwiązania i tylko pogłębiają informacyjny szum.
Wygrać ze smogiem możemy wyłącznie wspólnie. Dość już sztucznie tworzonych frontów kolejnych walk, tylko po to by odnieść sukces w wyborach. Tu chodzi o coś ważniejszego. Potrzebna jest szeroka dyskusja i społeczny konsensus dotyczący trudnych decyzji, często wymuszających zmianę trybu życia i rezygnację z komfortu. Tego jednak wymaga strategiczny interes naszego kraju, z najbrudniejszym powietrzem w Europie. Tego wymaga zdrowie nasze i naszych dzieci, a patrząc dalej, w ogóle ich przyszłość. Chyba że chcemy udowodnić, że nasza inteligencja nie odróżnia nas od dinozaurów – i będziemy bezmyślnie konsumować, jakby jutro miało nie nadejść.
Czy z powodu doraźnych zysków politycznych schlebialibyśmy zwolennikom Towarzystwa Płaskiej Ziemi? Dlaczego wciąż inwestujemy w brudną energię? Czy trującego nas sąsiada uniewinnilibyśmy jego biedą?
Smog nie jest mitem
Tym, którzy nie wierzą, że smog naprawdę istnieje, proponuję prosty i genialny eksperyment autorstwa Tomasza Rożka.
W dowolny dzień między listopadem a marcem, jeśli tylko nie wieje silny wiatr, proszę wyjąć odkurzacz, na rurę zamiast szczotki nałożyć chusteczkę higieniczną i obwiązać gumką recepturką, by nie spadła i nie została wciągnięta. Wystawić rurę za okno i uruchomić na pięć minut. Później zobaczyć na własne oczy, jak biała chusteczka zmienia się w szarą – lub czarną. Tak, właśnie udowodnili państwo istnienie smogu.