Czy nasz wschodni sąsiad dokonał dzięki organizacji Euro 2012 skoku cywilizacyjnego? Na portalu Zaxid.net lwowianie twierdzili, że tak. Taksówkarz chwali się lepszą znajomością języka angielskiego. Fotograf dostrzega, że urzędnicy lepiej dbają o miasto. Dla rzeczniczki centrum prasowego obsługującego mistrzostwa ważne jest zapoznanie się z tym, jak pracują europejscy dziennikarze. Rektor Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie często podróżujący po Europie docenia standardy nowego lwowskiego lotniska. - Chciałbym, aby wszyscy, którzy przyjadą na Ukrainę na mistrzostwa, nieważne, kim są: prezydentami czy zwykłymi fanami piłki nożnej, zobaczyli nasz kraj z innej perspektywy. Dowiedzieli się o nim więcej - powiedział pracownik lwowskiego stadionu. Ma nadzieję, że Ukrainę przestanie się kojarzyć w Europie głównie albo z Rosją, albo z Czarnobylem.
Modernizacja infrastruktury
Zdaniem ukraińskich ekspertów skok cywilizacyjny na Ukrainie to przede wszystkim nowe terminale lotnisk, lepsze drogi, nowe tramwaje, autobusy i trolejbusy, wybudowane lub wyremontowane hotele, angielskie napisy w metrze i na ulicach. Urzędnicy w Kijowie chwalą się, że oszczędzali, gdzie mogli, i wydali na przygotowania kilkakrotnie mniej niż Polska. Oczywiście nie licząc wydatków oligarchów takich jak Rinat Achmetow, właściciel klubu piłkarskiego Szachtar w Doniecku, który zbudował tam stadion i za własne pieniądze zmodernizował infrastrukturę wokół niego. Podobnie zrobił Ołeksandr Jarosławski, „król Charkowa".
Większość pieniędzy przeznaczono na infrastrukturę, niemodernizowaną od czasów Związku Radzieckiego. Według portalu tygodnika „Korrespondent" przygotowanie Euro kosztowało państwo i samorządy 7,5 miliarda dolarów, a dodatkowe 2,5 miliarda zainwestowały firmy prywatne.
- Nauczyliśmy się budować stadiony, drogi i pięciogwiazdkowe hotele. Otworzyliśmy też szerzej kraj dzięki nowym lotniskom i dworcom kolejowym - uważa Jurij Pawlenko, były minister młodzieży i sportu w rządzie Julii Tymoszenko.
A oto konkrety. Charków, Donieck i Lwów mają nowe lotniska, Kijów dwa nowe terminale na lotniskach Żulany i Boryspol. Ukrzaliznycia (Ukraińskie Koleje Państwowe) uruchomiła kupione w Korei szybkie pociągi typu Hyundai. Wybudowano 130 hoteli, a rekord padł w Charkowie, tam bowiem powstało ich aż 50.