To nie przypadek, że choć Komisja Europejska prowadzi aktywną politykę zarządzania w sytuacji kryzysu, zajmujemy się również perspektywą długoterminową, przedstawiając wnioski mające na celu odbudowę europejskiej unii gospodarczej i walutowej. Zarówno środki krótkoterminowe, jak i długoterminowe muszą być podejmowane z taką samą determinacją, aby móc kontynuować odbudowę zaufania i stymulować inwestycje oraz wzrost gospodarczy z korzyścią dla wszystkich obywateli.
Obok odważnej wizji przyszłości unii gospodarczej i walutowej Komisja przedstawiła w tym tygodniu podstawowe działania krótkoterminowe, które naszym zdaniem Europa musi podjąć, aby osiągnąć trwałe ożywienie gospodarcze.
Po pierwsze, musimy dokończyć naprawę i reformę sektora finansowego. Nie chodzi tu o „ratowanie bankierów": chodzi nam o zapewnienie dostępu do finansowania przedsiębiorstwom, które tworzą gospodarkę realną, zwłaszcza małym i średnim firmom. Poprawa dostępu naszych przedsiębiorstw do finansowania, niezależnie od ich lokalizacji w Europie, ma podstawowe znaczenie dla wzmocnienia fundamentów eksportu i produkcji przemysłowej.
Aby ożywić gospodarkę europejską, musimy zwiększyć inwestycje produkcyjne, zarówno publiczne, jak i prywatne. Jako że sektor finansowy wciąż nie funkcjonuje tak, jak powinien, banki publiczne mogą tu odgrywać szczególnie istotną rolę. Dlatego właśnie przywódcy państw UE zgodzili się na zwiększenie o 10 mld euro kapitału wpłaconego Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), co w ciągu trzech najbliższych lat powinno mu umożliwić wsparcie inwestycji o łącznej wartości około 180 mld euro w dziedzinach innowacji i umiejętności, dostępu MŚP do finansowania, efektywnego gospodarowania zasobami oraz infrastruktury strategicznej.
Zaawansowane są również prace EBI nad przygotowaniem projektów finansowania poprzez obligacje projektowe, które umożliwią inwestorom działającym na rynku kapitałowym, takim jak towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne, dokonywanie długoterminowych inwestycji w rozwój kluczowej infrastruktury europejskiej.