Zwracamy się do Państwa z prośbą o działania, które pomogłyby utrzymać polonistykę jako kierunek studiów na Uniwersytecie Wileńskim i Centrum Polonistyczne jako ośrodek naukowo-dydaktyczny. Życzliwa pomoc Ambasady RP w Wilnie, za którą serdecznie dziękujemy, niestety, nie jest wystarczająca.

Sprawą najbardziej bolesną jest bardzo wysoki koszt studiów, którego nie są w stanie pokryć kandydaci na studia. Czesne za studia filologiczne na Uniwersytecie Wileńskim wynosi rocznie 6 tys. 390 litów (3 tys. 195 lt, czyli ponad 4 tys. zł za semestr). Jest to suma, której przeciętny student nie jest w stanie zapłacić. Poza tym w świadomości społecznej i przestrzeni publicznej na Litwie rozpowszechniane są fałszywe przekonania o zbędności kształcenia polonistów (...). Można jednak prognozować, że z biegiem czasu zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów będzie duże, chociażby dlatego, że polskie firmy poszukują przedstawicieli na Litwie z doskonałą znajomością języków polskiego i litewskiego. Na taki wniosek pozwala również fakt, że studia polonistyczne na Uniwersytecie Wileńskim mają charakter dwutorowy (tzw. studia modułowe), co daje studentom możliwość nie tylko kształcenia umiejętności filologicznych, ale też zdobywania wiedzy z zakresu zarządzania, ekonomii, psychologii, socjologii i in. (...). Polonistyka na Uniwersytecie Wileńskim jest placówką powstałą na mocy umowy między rządami Republiki Litewskiej i Rzeczypospolitej Polskiej, która w ciągu dwudziestu lat swego istnienia potwierdziła wysokie kompetencje i rację bytu (świadczy o tym chociażby dziesięciu wykształconych doktorów i ponad trzystu absolwentów). Przerwanie działalności dydaktycznej, prowadzonej przez obecne Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Wileńskiego, z całą pewnością miałoby negatywne skutki w sferze rozwoju stosunków polsko-litewskich oraz propagowania języka i kultury polskiej na Litwie.

W roku akademickim 2014/2015 planujemy przyjąć co najmniej ośmiu studentów polonistyki. Zwracamy się do Państwa z prośbą o stypendia, które byłyby przeznaczone w całości na pokrycie czesnego i pozwoliłyby na (...) kontynuację działalności polonistyki na Uniwersytecie Wileńskim.

Prosimy o wsparcie naszych starań, o życzliwość, rady i o pomoc w znalezieniu możliwości wyciągnięcia pomocnej dłoni do polonistów wileńskich.

—prof. dr hab. Algis Kal?da, kierownik Centrum Polonistycznego, oraz pracownicy: dr Teresa Dalecka, doc. dr Mirosław Dawlewicz, dr Irena Fedorowicz, ?dr Kinga Geben, dr Regina Jakubenas, doc. dr Krystyna Rutkowska, ?doc. dr Wiktoria Ušinskien?, mgr Maria Wiszniewska