W dniach 28-30 października 2015 r. z udziałem i pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej oraz Rektora Akademii Leona Koźmińskiego w Międzynarodowym Centrum Rozwojowym w Katowicach odbywa się I Edycja Forum dla Wolności i Rozwoju. Jest to pionierska inicjatywa, zrzeszająca przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu, prawa i polityki z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest prezentacja rozwiązań prawnych i instytucjonalnych, które najlepiej sprawdziły się w praktyce jako istotne instrumenty sprzyjające rozwojowi gospodarczemu w innych państwach naszego regionu. W efekcie powstać ma Raport zawierający propozycje zmian legislacyjnych, w oparciu o które można będzie przygotować projekty ustaw regulujących funkcjonowanie gospodarki, celem przedłożenia ich Radzie Ministrów.
Jak się wydaje, celowe dla uświadomienia sobie wielu istniejących aktualnie problemów rozwojowych krajów naszego regionu jest spojrzenie na tę problematykę z nieco szerszej perspektywy historycznej i porównawczej.
W cieniu dwóch totalitaryzmów
W następstwie przebiegu I wojny światowej oraz wykorzystania rzadkiej w dziejach naszego regionu koniunktury geopolitycznej na terenie geograficznym wyznaczonym przez Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne (stąd popularna nazwa „międzymorza") powstał szereg (z reguły niewielkich) państw.
Stosunkowo szybko okazało się, że w zakresie rozwoju politycznego oraz ekonomicznego wspomniany konglomerat został połączony przez wystąpienie szeregu analogicznych problemów. Zbieżności te dotyczyły przede wszystkim powstawania kryzysów politycznych w odniesieniu do funkcjonowania instytucji powszechnie zainstalowanej w krajach regionu po 1918 r. demokracji parlamentarnej, które prowadziły do dokonywania przewrotów politycznych oraz wprowadzenia systemów dyktatorskich i autorytarnych (właściwie z wyjątkiem Czechosłowacji).
Ponadto państwa te trapiły podobne problemy narodowościowe (istnienie licznych mniejszości narodowych rodziło liczne konflikty) oraz gospodarcze. Wprawdzie stosunkowo szybko przystawały one swoje życie ekonomiczne do nowych wyzwań poprzez odbudowę zniszczonych gospodarek czy sprawne wyszukiwanie nowych rynków zbytu dla swoich wyrobów eksportowych. Jednakże skutki wielkiego kryzysu gospodarczego lat trzydziestych szczególnie boleśnie uderzyły w systemy ekonomiczne państw „międzymorza", co doprowadziło do nasilenia się w ich obrębie protekcjonizmu państwowego, traktowanego jako remedium na objawy stagnacji gospodarczej.