Reklama
Rozwiń

Michał Kuź: Namiętności islamu

Kilka dni temu zakończył się hadż, najważniejsze wydarzenie religijne w życiu każdego muzułmanina. Możliwe, że w tegorocznej pielgrzymce uczestniczyło więcej Europejczyków niż kiedykolwiek.

Aktualizacja: 08.09.2017 13:11 Publikacja: 07.09.2017 20:49

Michał Kuź: Namiętności islamu

Foto: Fotorzepa

Brak dokładnych statystyk, ale znawczyni tematu prof. Eileen Kane ocenia, że spośród 40-milionowej populacji europejskich muzułmanów co roku w pielgrzymce do Mekki uczestniczy co najmniej 100 tys. wyznawców i liczba ta stale rośnie. Rosłaby zresztą nawet przy zupełnym zaniku masowej migracji, choć wolniej.

Jednak o ile można mówić o nowych europejskich muzułmanach, o tyle jakiegoś nowoeuropejskiego islamu właściwie jeszcze nie ma. Tareq Oubrou, pisarz, kawaler Legii Honorowej i imam z francuskiego Bordeaux, ocenia, iż większość jego kolegów po fachu to duchowni wykształceni za granicą, głównie w krajach arabskich. To zaś oznacza, że ich nauczanie nie pasuje do europejskiej specyfiki. Należy oczywiście założyć, że radykalny dżihadyzm jest marginesem, problem jednak i tak istnieje. Zagranicznemu wykształceniu trudno się przy tym dziwić. Międzynarodowe rankingi wymieniają tylko jeden duży, akredytowany muzułmański uniwersytet w Europie Zachodniej – Islamski Uniwersytet w Rotterdamie. A wydaje się, że otwierając się bardziej na imigrację, Europa sądziła, że jej muzułmańscy obywatele szybko się zsekularyzują, bowiem to sekularyzm był dla niej pieśnią przyszłości.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kutarba: NATO chce wydawać biliony dolarów na obronność. Nie wszystkie pieniądze pójdą jednak na czołgi, samoloty i rakiety
Opinie polityczno - społeczne
Marcin Giełzak: Donald Tusk jest jak iluzjonista, który zapomniał sztuczki
Opinie polityczno - społeczne
Niemcy mają problem z pamięcią o wojennych rabunkach. Pomóżmy im ją odświeżyć
Opinie polityczno - społeczne
Joanna Ćwiek-Świdecka: A może zlikwidować świadectwa szkolne?
Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Surdykowski: Jedyny słuszny wniosek powyborczy