Michał Kuź

Suwerenna Polska. Europa narodów czy przyspieszona integracja?

Ostry spór pomiędzy strukturami unijnymi a Polską na pewnym etapie członkostwa był nieuchronny. Mógł on oczywiście mieć inny przebieg i dotyczyć innych kwestii, ale najprawdopodobniej miałby miejsce, nawet gdyby nie rządził PiS.

Jak rozmawiać z Angelą Merkel

Grzegorz Schetyna spotkał się w poniedziałek z kanclerz Angelą Merkel.

Michał Kuź: Merytokracja i lojalność

Czytelnicy najnowszego „The Atlantic” znajdą w nim obszerny artykuł Anne Applebaum.

Kuź: Koalicje i szlaki

Po wyborach w Szwecji najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest powstanie dużej koalicji lewicowo-centrowej, mającej powstrzymać tożsamościową prawicę. W Niemczech taka koalicja już rządzi i traci na popularności. W Polsce tymczasem przegrana PO postanowiła dopiero szeroką koalicję budować, na razie idąc do wyborów samorządowych pod rękę z Barbarą Nowacką, Katarzyną Lubnauer i Romanem Giertychem.

Kuź: Symboliczna równość

Pamiętam publicystów, również polskich, którzy po wyborze Baracka Obamy obwieszczali, że USA stają się społeczeństwem postrasowym, wolnym od uprzedzeń i nierówności. Wybór Angeli Merkel, kobiety z byłego NRD, na urząd kanclerza Niemiec miał być zaś symbolem udanego zjednoczenia i wyrównania szans Niemców ze wschodu i zachodu.

Kuź: Szczepionka na egoizm

We Włoszech ruchy antyszczepionkowe są szczególnie silne. W połączeniu z dużą migracją na terytorium państwa ma to swoje konsekwencje. W kraju od jakiegoś czasu trwa epidemia odry.

Niemcy z Rosją przeciw USA: Kto silnemu zabroni

Ani drugie spotkanie Angeli Merkel z Putinem w Mesebergu, ani kontynuowanie prac nad Nord Stream 2 nie są same w sobie szokujące.

Michał Kuź: Imperium i peryferie

Kiedy przeszło dekadę temu José Manuel Barroso mówił o UE jako o „pierwszym nieimperialnym imperium”, miało to posmak zawadiackiej prowokacji.

Niemiecka bomba atomowa

To nie tytuł powieści sensacyjnej, tylko zupełnie poważne zagadnienie postawione przez jednego z najszacowniejszych niemieckich politologów na łamach poczytnej gazety.

Co Putin wygrał w Helsinkach, czyli Rosja wrogiem Rosji

Mówi się, że w Helsinkach podczas rozmowy z Trumpem Putin zdecydowanie wygrał. Tylko co wygrał?