Na środowym spotkaniu opłatkowym prezydentów, burmistrzów, wójtów miast i miejscowości papieskich w Sekretariacie Episkopatu Polski Związek Dużych Rodzin 3+ (ZDR3+) zaprezentował oficjalnie koncepcję bonu opiekuńczo-wychowawczego dla najmłodszych dzieci.
To o tyle ważne, że Związek przyczynił się do wprowadzenia w 2007 r. ulgi podatkowej na dziecko, potem kilkuset samorządowych kart dużej rodziny, a w 2014 r. ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Z jego inspiracji rząd od stycznia tego roku zmienił sposób odliczania ulgi w PIT na dzieci, podobnie jest z planowanym na styczeń 2016 r. rozszerzeniem prawa do urlopu rodzicielskiego bez względu na status zawodowy rodzica. Także w przypadku bonu może się okazać, że politycy skorzystają z propozycji ZDR3+, szczególnie że, zdaniem Związku, wpisuje się ona w realizowaną przez rząd strategię.
Wsparcie finansowe dla rodziców wychowujących dziecko w wieku między 13. a 36 miesiącem życia to nie tylko ich korzyść
Obecnie rodzice mają prawo do rocznego urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego, a od 3. roku życia dziecka (docelowo) do publicznego przedszkola. Powstaje zatem kwestia finansowania opieki w okresie 2 lat przed osiągnięciem przez dziecko wieku przedszkolnego. Dlatego, zdaniem Związku, system opieki nad małym dzieckiem powinien wyglądać następująco:
- do 1. roku życia dziecko, co do zasady, przebywa w domu z rodzicami mającymi prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego,
- kolejne 2 lata rodzice dziecka mają prawo do bonu (ok. 500 zł miesięcznie na dziecko),