Chora Polska się nie opłaca

Jaka jest dziś polska ochrona zdrowia? Dobrą ilustracją mógłby być fragment... skeczu brytyjskiej grupy Monty Python pt. „Cud narodzin". W jego trakcie lekarze położnicy przygotowują salę porodową. Żądają przyniesienia drogich urządzeń – bo może zajrzy administrator szpitala. Chcą też maszyny, która robi „ping" – bo lubią ten odgłos. Kiedy pomieszczenie jest pełne sprzętów, orientują się, że czegoś jednak brakuje. „Pacjent!" – wykrzykuje odkrywczo jeden z nich. „Gdzie jest pacjent?".

Aktualizacja: 02.04.2018 21:19 Publikacja: 02.04.2018 21:00

Chora Polska się nie opłaca

Foto: Adobe Stock

Pytanie to musi być stale obecne w dyskusji o naszej ochronie zdrowia. Dziś jest ona zdominowana przez środowiska medyczne. Lekarze rezydenci i ratownicy walczą o podwyżki. Pielęgniarki alarmują, że jest ich coraz mniej i są przemęczone. Szpitale po ostatniej reformie muszą zamykać specjalistyczne oddziały, bo brakuje im pieniędzy. Resort zdrowia biega od pożaru do pożaru i próbuje utrzymać w ruchu rozpadający się system. Czy kogoś tu przypadkiem nie brakuje? A gdzie jest pacjent? Gdzie są ci, którzy w bólu i cierpieniu czekają w kolejce na lekarza? Którzy posiadając chęci i talenty, zamiast pracować, kształcić się i rozwijać – leżą miesiącami, leczeni mało efektywnymi metodami?

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem