Reklama
Rozwiń

Władza kręci w sprawie Okęcia

Bitwa o utrzymanie lotniska w stolicy wcale się nie skończyła. Czuję, że słowa europosła PiS Ryszarda Czarneckiego: „Okęcie pozostaje. Taka jest wola i decyzja premiera Morawieckiego", to tylko zasłona dymna mająca pomóc jesienią w walce o głosy 1,3 mln warszawskich wyborców.

Publikacja: 12.06.2018 21:00

Władza kręci w sprawie Okęcia

Foto: Bloomberg

Gdy tydzień temu, tuż po podpisaniu przez prezydenta specustawy o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) napisałem komentarz „Zamknięcie Okęcia to sabotaż", nawet nie przypuszczałem, że trafię nim w sam środek zawieruchy wyborczej. Teza, że zabranie lotniska Warszawie i przeniesienie na pole za miastem to kres planów stworzenia środkowoeuropejskiego centrum finansowego, nie jest przecież nowa.

Okazało się, że przez Okęcie przebiega jeden z frontów w wyborach samorządowych. Patryk Jaki, kandydat rządzącej partii na prezydenta Warszawy, natychmiast zmienił zdanie i tak jak uważał zamknięcie lotniska za sprawę przesądzoną, teraz broni go jak niepodległości. Robi to z tym większym zapałem, że w obronie Okęcia staje jego rywal Rafał Trzaskowski (PO). Lekko zmienił front tylko Mikołaj Wild, rządowy pełnomocnik ds. budowy CPK, który we wtorek obiecał zamówić ekspertyzę, czy Okęcie może działać równolegle z Baranowem. A Mariusz Szpikowski, szef portu im. Chopina, twardo obstaje przy jego likwidacji. I to on, a nie Ryszard Czarnecki, pokazuje prawdziwe intencje władzy – politycy mogą kręcić, menedżerowie muszą trzymać się finansowych realiów. A one są takie, że zostawienie Chopina przy życiu oddali moment, kiedy CPK zacznie dla siebie zarabiać, co zmniejsza szanse na sfinansowanie inwestycji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Pałac Prezydencki domem biesiadnym? Pomysł na biznes pod słynnym żyrandolem
Opinie Ekonomiczne
Prof. Tryjanowski: Energetyka została zamknięta w plemiennych bańkach
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB