Niezbędne elementy gwarancji wadialnej

Pod koniec 2017 roku Krajowa Izba Odwoławcza wydała orzeczenie, w którym diametralnie zmieniono dotychczasowy pogląd o niezbędnych elementach gwarancji wadialnej.

Publikacja: 29.06.2018 13:38

Sebastian Pietrzyk, partner w kancelarii Brillaw Mikulski & Partners, odpowiedzialny za praktykę pra

Sebastian Pietrzyk, partner w kancelarii Brillaw Mikulski & Partners, odpowiedzialny za praktykę prawa zamówień publicznych i projektów infrastrukturalnych.

Foto: materiały prasowe

Wyrok KIO uwzględnił odwołanie jednego z oferentów. Kością niezgody w postępowaniu okazała się instytucja gwarancji bankowej. Zamawiający odrzucił ofertę odwołującego z uwagi na niezabezpieczenie oferty wadium gwarantującym jego wypłatę we wszystkich ustawowo przewidzianych przypadkach, w tym w przypadku nie wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. W odwołaniu oferent twierdził, że gwarancja bankowa wniesiona przez spółkę zabezpiecza interesy zamawiającego i upoważnia go do zatrzymania wadium w przypadku zajścia każdej z okoliczności wymienionej w art. 46 ust. 4a i 5 ustawy Prawo zamówień publicznych, mimo że treść gwarancji nie wymieniała wszystkich przesłanek ustawowych. Dla przypomnienia, okoliczności uprawniające do zatrzymania wadium – a wynikające wprost z przepisów PZP – są następujące:

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
ArcelorMittal odpowiada Instratowi
Opinie Ekonomiczne
Mikołaj Fidziński: Odrętwiały rynek pracy
Opinie Ekonomiczne
Greenpeace: Strategia PGE, czyli węgiel Schroedingera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Modlin odbudowuje się po PiS-ie
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. O modelach przywództwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama