Pandemia Covid-19, rozprzestrzeniająca się z Wuhan na cały świat, już spowodowała istotne zmiany społeczne (zakazy wychodzenia, ograniczenie przemieszczania się itp.) jak i gospodarcze – przerwanie łańcuchów dostaw, wymuszone zamknięcie wielu firm, zwolnienia pracowników i gwałtowne spadki notowań na wszystkich giełdach świata. Wszyscy zastanawiają się, jak długo stan pandemii potrwa: czy i jak szybko znajdziemy na nią remedium i jak będzie wyglądał świat, gospodarka i nasze życie po pokonaniu wirusa.
Analitycy Brookings Institute Mark w eseju „The places a Covid-19 recession will likely hit hardest" przewidują możliwy spadek zatrudnienia w USA w tym roku aż o 24 mln osób, w tym w branży wypoczynkowej i hotelarstwie o 16,3 mln, transporcie o 3,4 mln i górnictwie o 700 tys. To oznaczałoby 15,8 proc. bezrobotnych wobec 156 mln pracujących w 2019 r. Takie analizy stały się podstawą do uzgodnienia w Kongresie pakietu ratunkowego za 2 bln dol.
Analiza OECD „Coronavirus: the world economy at risk" przewiduje w przypadku zatrzymania pandemii w najbliższych 3–4 miesiącach spowolnienie wzrostu światowego PKB w 2020 z 2,9-proc. do 2,4-proc. Ale gdyby potrwała dłużej, wzrost światowego PKB zwolniłby do 1,5 proc., a w krajach G20 wystąpiła recesja. Najbardziej nią dotknięte zostałyby Indie (-1,1 proc.), Chiny (-0,8 proc.), Australia (-0,5 proc.) i Włochy (-0,4 proc.). Prognozy OECD wydają się już nieaktualne, o czym świadczą m.in. analizy instytutu Ifo. Capital Economics wieszczy zaś 6-proc. spadek PKB w strefie euro. Inni analitycy, m.in. z Goldman Sachs, przewidują 7-proc. recesję w strefie euro i 5-proc. spadek dynamiki PKB w USA. Wszystkie prognozy będą ulegały zmianom w miarę upływu czasu i postępów w opanowaniu pandemii oraz efektów pakietów ratunkowych.
W opracowaniach brak oceny sytuacji w Polsce, ale biorąc pod uwagę strukturę naszych branż, bezpośrednio dotkniętych Covid-19, i nasze powiązania gospodarcze, nie można oczekiwać wzrostu PKB w tym roku powyżej 0–0,5 proc., a niewykluczony jest też spadek PKB, zwłaszcza że zakres pakietu ratunkowego wydaje się daleko niewystarczający.
Kto straci
Szok gospodarczy spowodowany Covid-19 będzie miał niebagatelny wpływ na reorientację globalizacji w wielu branżach i przemysłach. W mojej ocenie uderzy w: