Prezesi jadą na Wschód

Były prezes PKO BP Rafał Juszczak ma pokierować ukraińskim bankiem – dowiedziała się „Rz”. Polscy menedżerowie coraz chętniej szukają wyzwań w Rosji i na Ukrainie

Publikacja: 03.07.2008 03:55

Prezesi jadą na Wschód

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Rafał Juszczak, były prezes PKO BP, zostanie szefem ukraińskiego banku First Ukrainian International Bank (FUIB), należącego do miliardera Rinata Achmetowa – dowiedziała się „Rz”. Obejmuje stanowisko już od najbliższego poniedziałku, a kontrakt ma podpisany na cztery lata.

Cel jest ambitny. Były prezes PKO BP ma pomóc zbudować największy bank na Ukrainie. Do Achmetowa należy jeszcze Dongorbank, który ma zostać połączony z FUIB. Razem mają około 3 proc. udziałów w tamtejszym, bardzo rozdrobnionym rynku bankowym. Działa na nim około 170 podmiotów.

FUIB, jak i Dongorbank, podobnie jak inne aktywa Achmetova (z branży wydobywczej, energetycznej, telekomunikacyjnej) są kontrolowane przez holding System Capital Management. Biznesmen uznawany za najbogatszego człowieka na Ukrainie jest także właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck.

Rafał Juszczak nie będzie jedynym znanym menedżerem z Polski zatrudnionym przez ukraińskiego oligarchę. Waldemar Dziki, były dyrektor zarządzający Polsatu, od roku jest dyrektorem generalnym ukraińskiej telewizji TRK Ukraina, która wchodzi w skład imperium Achmetowa.

Polscy menedżerowie coraz chętniej decydują się na pracę w firmach ze Wschodu, w których mają opinie specjalistów potrafiących lepiej niż zachodni szefowie uwzględnić regionalną specyfikę.

– Polscy menedżerowie są postrzegani jako ludzie innowacyjni, którzy dobrze rozumieją, na czym polega przejście z komunizmu do kapitalizmu – ocenia Krzysztof Nowakowski, prezes polskiego oddziału Korn/Ferry Int., specjalizującej się w rekrutacji kadry kierowniczej. Szybko rozwijające się w Rosji i na Ukrainie sieci handlowe szukają w Polsce kandydatów na prezesów i dyrektorów operacyjnych. W ich władzach pracuje dziś kilkunastu menedżerów z Polski: Zbigniew Zduleczny jest dyrektorem generalnym Media Markt w Rosji, Marek Borkowski jest dyrektorem regionalnym grupy Metro Cash & Carry, a kolejny Polak Janusz Lejla jest dyrektorem operacyjnym sieci MVideo.

– Polacy rozumieją rosyjskie warunki dużo lepiej niż menedżerowie z Zachodu. Szybko się uczą języka i nie dziwi ich rosyjska rzeczywistość – ocenia Paweł Musiał, który po czterech latach pracy w Rosji (był szefem jednej z największych sieci handlowych Perekriestok) teraz szykuje się do wyjazdu na Ukrainę. Zostanie prezesem jednej z największych sieci supermarketów (nie chce ujawnić jej nazwy).

W połowie lipca dyrektorem opercyjnym Mosmartu, jednej z czołowych sieci marketów w Rosji, zostanie Artur Januszewski, który w Polsce pracował m.in. w Tesco i Makro. – Praca w Rosji to ciekawa propozycja dla osób, które mają doświadczenie, a chcą robić coś więcej niż wypełniać korporacyjne zalecenia – podkreśla Januszewski.

Inny były prezes PKO BP, Andrzej Podsiadło, jest z kolei członkiem rady dyrektorów w rosyjskim Alfa Banku. Atrakcyjne zarobki i nowe wyzywania to najczęściej wymieniane powody wyjazdu za granicę. – Ogromny kraj, ogromne możliwości i dużo większe szanse na realizację ambicji – mówi o Ukrainie Waldemar Dziki.

Zapotrzebowanie na polskich specjalistów na Ukrainie może się zwiększyć w związku z Euro 2012. – Doświadczenie polskich menedżerów jest przydatne, by zaistnieć na rynkach europejskich. Są nam bardzo potrzebni także z uwagi na wspólne przygotowania do mistrzostw Euro 2012 i pozyskiwanie inwestycji zagranicznych – przyznaje Ołeh Soskin, doradca ds. gospodarczych byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego