Reklama
Rozwiń

Z kierownictwa Ericssona do BP

Koncern paliwowy BP mianował Carla-Henrica Svanberga, dyrektora zarządzającego firmy telekomunikacyjnej Ericsson, na swojego nowego prezesa. Svanberg stanie na czele paliwowego giganta od początku 2010 r.

Aktualizacja: 25.06.2009 17:19 Publikacja: 25.06.2009 16:39

Carl-Henric Svanberg, nowomianowany prezes koncernu British Petroleum

Carl-Henric Svanberg, nowomianowany prezes koncernu British Petroleum

Foto: Wikipedia

Svanberg, który w maju skończył 57 lat zbudował swoją reputację mnożąc fortunę największego producenta sieci bezprzewodowych. Kierował Ericssonem przez 7 lat, a wcześniej był prezesem spółki Assa Abloy, która stała się światowym liderem systemów zabezpieczeń drzwiowych.

- BP to rozpoznawalny na całym świecie lider sektora energetycznego i jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogę kierować jego zarządem. Ekscytuje mnie, że dołączam do sfery biznesu zajmującej się energią i surowcami, ponieważ to sektory w samym centrum globalnej gospodarki – twierdzi Svanberg.

Ericsson ocenił, że pod rządami Svanberga firma stała się najbardziej rentowną spółką w branży . Teraz przed Svanbergiem stoi nie lada zadanie, ponieważ poprzedni prezes BP, Peter Sutherland prowadził spółkę z sukcesami od 1997 r. i cieszył się bardzo dobrą opinią wśród profesjonalistów.

- Sutherland był niesamowitym szefem, kierując BP przez okres największej świetności firmy – twierdzi Tony Hayward, członek zarządu BP. - Wiadomo jednak, że kierując globalnym telekomem nabywasz najlepszych umiejętności z dziedziny zarządzania międzynarodowego. Firma jest teraz z powrotem na torze rozwoju i pod nowym prezesem będzie dalej rosnąć – dodaje Hayward.

Analitycy twierdzą, że to wciąż trudny okres dla BP. Niezbędna będzie ekspansja na rynki wschodzące, szczególnie chiński i indyjski.

W I kw. koncern miał 2,56 mld dol. przychodu wobec 7,09 mld dol. rok wcześniej. Zysk natomiast obniżył się o 64 proc. w trzech pierwszych miesiącach roku w ujęciu rocznym.

Opinie Ekonomiczne
Polacy oszczędzają jak nigdy dotąd. Ale dlaczego trzymają miliardy na kontach?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Ekonomiczne
Czas ucieka. UE musi znaleźć sposób na rosyjskie aktywa
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Ustawa schronowa, czyli tworzenie prawa do poprawy
Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy