[b]Rz: Rząd kilka dni temu wycofał się ostatecznie z daty 2012 roku jako terminu przyjęcia euro. Czy dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego to ważna informacja? [/b]
[b]Katarzyna Zajdel-Kurowska:[/b] Decyzję rządu przyjęto ze zrozumieniem, choć ogólne rekomendacje przyjęcia euro się nie zmieniły. Jak wynika z prac badawczych, korzyści przyjęcia wspólnej waluty przeważają nad kosztami. A poza tym podtrzymywanie planów przyjęcia euro to gwarancja utrzymywania finansów publicznych w ryzach.
[b]W piątek Rada Dyrektorów MFW dokonała oceny Polski w ramach tzw. artykułu czwartego, co to dokładnie oznacza? [/b]
To rutynowe działanie, obowiązkowe dla wszystkich członków MFW. Fundusz nadzoruje politykę pieniężną i fiskalną i wydaje rekomendacje. To jedno z głównych zadań MFW, wszyscy jego członkowie sprawdzają siebie nawzajem i co roku dokonywana jest taka ocena. Wygląda to tak, że najpierw jedzie misja MFW do danego kraju, złożona z ekonomistów funduszu, sprawdza, jak wygląda realizacja polityki fiskalnej, monetarnej, a także nadzoru nad rynkami finansowymi. Następnie tworzony jest raport z rekomendacjami i to jest przedmiotem posiedzenia Rady Dyrektorów funduszu.
[b]Jak ta ocena wypadła?[/b]