Plan przyjęcia euro w 2012 r. jest już nieaktualny. Wspólna waluta będzie mogła znaleźć się w portfelach Polaków najwcześniej w 2015 r., bo dopiero w roku 2011 może się pojawić szansa na przeprowadzenie niezbędnych zmian w konstytucji. Niezależnie jednak od ostatecznej daty dezaktualizacja oficjalnego harmonogramu wymaga ponownego zdefiniowania strategii integracji. Warto rozważyć trzy kwestie: jakie są atrybuty dobrej strategii?Jakie działania w zakresie polityki gospodarczej powinny stanowić priorytet w pakiecie reform związanych z euro?Jak dopasować tempo integracji do tempa wdrażania reform?
[srodtytul]Euro w pakiecie reform[/srodtytul]
Doświadczenia krajów strefy euro wskazują, że o skuteczności strategii decydują trzy elementy. Po pierwsze strategia powinna być wiarygodna. Wiarygodność stabilizuje oczekiwania rynków i ułatwia wypełnienie kryteriów konwergencji. Im wyższy jej stopień, tym bardziej zmiany parametrów agregatów makroekonomicznych sprzyjać będą wyznaczonej ścieżce dojścia do wspólnej waluty.
[wyimek]Wiarygodność buduje się przez determinację w realizacji przyjętych planów i wysoki stopień konsensu społeczno-politycznego wokół przyjęcia euro oraz dobre współdziałanie władz gospodarczych[/wyimek]
Np. zwiększenie pewności dotrzymania przyjętej daty wprowadzenia euro sprzyjać będzie obniżeniu stóp procentowych, co z kolei obniży koszty obsługi długu i korzystnie wpłynie na możliwość spełnienia kryterium fiskalnego. Z kolei obniżenie ryzyka wypełnienia kryterium fiskalnego sprzyjać będzie spadkowi zmienności kursu w ERM2, ułatwiając wypełnienie kryterium kursowego. Wiarygodność buduje się poprzez konsekwencję i determinację w realizacji przyjętych planów oraz wysoki stopień konsensu społeczno-politycznego wokół przyjęcia euro i dobre współdziałanie władz gospodarczych.