Inwestycje OFE to często od 30 do 50 proc. środków pozyskiwanych na giełdzie przez firmy. Na skutek nagłego i skokowego ograniczenia inwestycji OFE w spółki pozyskujące kapitał na rynku kapitałowym rola Giełdy Papierów Wartościowych jako źródła kapitału dla polskich przedsiębiorców zostanie istotnie zmniejszona. Firmy nie będą w stanie realizować zaplanowanych programów inwestycyjnych. Przedsiębiorstwa pozyskujące kapitał na rozwój na giełdzie najczęściej należą do najdynamiczniejszych spółek w swoich branżach.

OFE stanowią dużą część nabywców akcji zbywanych w ramach prywatyzacji przez Skarb Państwa. Ograniczenie wpłat spowoduje, iż program prywatyzacji założony przez rząd będzie zagrożony. Silni krajowi inwestorzy instytucjonalni (OFE i TFI) stanowili podstawę rozwoju warszawskiej giełdy. Obecnie aktywa OFE są niemal dwukrotnie większe od TFI. Radykalne ograniczenie roli OFE w rozwoju rynku kapitałowego będzie miało bardzo negatywny wpływ na perspektywy rozwoju giełdy i Warszawy jako regionalnego centrum finansowego.

Miesięcznie OFE inwestują na giełdzie 500 mln zł z nowych składek. Nagłe zmniejszenie tych inwestycji zmniejszy płynność rynku akcji oraz popyt na nim, co będzie prowadziło do spadków cen. Straty może ponieść akcjonariat obywatelski – kilkaset tysięcy ludzi, którzy zainwestowali ostatnio w akcje prywatyzowanych spółek. Stworzenie tego akcjonariatu było ogromnym sukcesem rządu przy okazji prywatyzacji PZU, Tauronu i GPW. Obniży się wartość majątku Skarbu Państwa w postaci udziałów w spółkach giełdowych (np. PKO BP, PZU).

Nagłe zmniejszenie kapitałów na giełdzie ograniczy inwestycje funduszy private equity, dla których sprawnie działająca giełda jest konieczna do wyjścia z inwestycji. Fundusze te zapewniają kapitał małym, innowacyjnym firmom na ich wczesnym etapie rozwoju, przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki.

Ograniczenie roli rynku kapitałowego skazuje firmy na sektor bankowy, zdominowany przez kilka zagranicznych korporacji. Zmniejsza to dostępność i zwiększa koszt kapitału dla krajowych firm.