Instytucjom finansowym grozi dodatkowy podatek

Weronika Missala, doradca podatkowy, menedżer w PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o.

Publikacja: 22.02.2012 06:29

Instytucjom finansowym grozi dodatkowy podatek

Foto: materiały prasowe

Jakie mogą być prawne i finansowe skutki dla polskich banków wejścia w życie  tych przepisów ? Jaka grupa osób może być objęta tymi obowiązkami w Polsce?

Celem FATCA jest wprowadzenie mechanizmów informacyjnych zapobiegających unikaniu opodatkowania dochodów osiąganych przez amerykańskich rezydentów poza granicami USA. FATCA nakłada na podmioty zagraniczne (w tym Polskie) otrzymujące określone płatności z USA szereg obowiązków, w tym sprawozdawczych, których niewypełnienie skutkować będzie potrąceniem 30 proc. podatku od niektórych dochodów (np. odsetek, dywidend) lub nawet przychodów (np. ze sprzedaży akcji) mających źródło w USA lub pośrednio pochodzących z USA.

FATCA dotyczy przede wszystkim instytucji finansowych, tj. banków, domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, które chcąc uniknąć 30% podatku muszą zawrzeć specjalną umowę z amerykańskimi władzami podatkowymi (do 30 czerwca 2013 roku). Na mocy tej umowy podmioty te zobowiązane będą m.in. do:

zbierania danych pozwalających na zidentyfikowanie rachunków prowadzonych na rzecz amerykańskich rezydentów,

- cyklicznego przekazywania informacji o tych rachunkach władzom podatkowym USA,

- pobierania 30% podatku od płatności na rzecz „opornych" posiadaczy kont lub instytucji finansowych, które nie wdrożyły FATCA.

Czy można oszacować ile będzie kosztowało wdrożenie potrzebnych procedur?

Koszty wdrożenia FATCA będą zależeć przede wszystkim od rozmiaru prowadzonej działalności i od zakresu wymaganych zmian, które będą różne w zależności od instytucji. Dlatego też, zwykle pierwszym etapem prac jest zbadanie stanu obecnego i określenie jak dalece stan obecny odbiega od docelowego - zgodnego z wymagami FATCA. Ponadto, zgodnie z FATCA, niektóre podmioty np. fundusze inwestycyjne czy lokalne banki, mogą, po spełnieniu szeregu warunków, uzyskać specjalny status pozwalający na niepełne wdrożenie FATCA. W przypadku podjęcia decyzji o aplikowaniu o taki status, koszty przeprowadzenia wymaganych zmian mogą okazać się znacząco niższe.

Jakie byłyby skutki nie zastosowania się do tych przepisów?

Polskie instytucje finansowe, które nie spełnią wymagań nakładanych przez FATCA narażą siebie i swoich klientów osiągających dochody z USA na nieuzasadnione obciążenia podatkowe (tj. pobranie 30% podatku). W praktyce, każda płatność kwalifikowana przez FATCA jako podlegająca opodatkowaniu (tzw. "withholdable payment") będzie obciążona podatkiem, zarówno w przypadku, gdy będzie bezpośrednio pochodziła z USA, ale także, gdy płatność będzie dokonywana przez instytucję finansową, która wdrożyła FATCA. Przejmuje bowiem ona obowiązki płatnika podatku, w przypadku płatności na rzecz instytucji finansowych, które nie wdrożyły FATCA.

Przykładowo, polska instytucja finansowa (która nie wdrożyła FATCA) inwestująca w amerykańskie papiery wartościowe dokonuje zbycia tych papierów. W takiej sytuacji, przychód ze zbycia zostanie pomniejszony o 30% podatek, nawet w sytuacji, gdy inwestycja przyniosła stratę.

Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Opinie Ekonomiczne
Aleksandra Ptak-Iglewska: Program „kawalerka minus” zmiecie kandydata na prezydenta?
Opinie Ekonomiczne
Jak zaprząc oszczędności do pracy na rzecz konkurencyjnej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Blackout, czyli co naprawdę się stało w Hiszpanii?
Opinie Ekonomiczne
Czy leci z nami pilot? Apel do premiera
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku