Jak twierdzą eksperci od lat zajmujący się partnerstwem publiczno-prywatnym główny akt odnoszący się do tej formy finansowania inwestycji czyli ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym nadal wymaga drobnych korekt, ale na pewno nie jest to już zbiór przepisów, który przeszkadza czy wręcz uniemożliwia zawieranie kontraktów publiczno-prywatnych. Przeszkadza za to ustawa o finansach publicznych. Kluczowym problemem jest to, żeby jasno uregulować i wskazać ponad wszelką wątpliwość jak budżetowo są traktowane pieniądze angażowane w przedsięwzięcia ppp. Inaczej mówiąc jakie są konsekwencje dla budżetu danej jednostki samorządu terytorialnego podpisania takiej umowy, czy będą to wydatki majątkowe czy bieżące. Mniej, ale przeszkadza też jeszcze kwestia długu publicznego.
Niezależnie jednak od tych niejasności partnerstwo, choć powoli i z mozołem, to jednak się rozwija i trafiło już do prawie wszystkich województw. Tylko w dwóch regionach (Łódzkie i Podlaskie) nie podpisano jeszcze żadnej umowy o ppp, ale już każde z pozostałych województw może wylegitymować się przynajmniej jednym takim kontraktem.
Ponadto, jest już kilka sfer, w których da się wskazać całkiem udane przykłady ppp. Są to m.in. modernizacja energetyczna budynków, wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne, koncesje na usługi w zakresie zarządzania gospodarką wodno-ściekową czy budowa podziemnych parkingów w systemie koncesyjnym.
Jak podkreślają eksperci od ppp obawa przed jego stosowaniem jest w zasadzie naturalna, bo jak każda nowa forma realizacji zadań publicznych i ta rodzi różnorakie trudności. Tyle, że tak samo było przecież choćby przy pierwszych emisjach obligacji komunalnych.
Wydaje się, że potrzeba jeszcze trochę więcej odwagi, szczególnie samorządowcom, a także zdjęcia z ppp odium czegoś podejrzanego i ryzykownego i partnerstwo będzie stosowane przez polskie samorządy znacznie szerzej niż dotychczas. Koniec końców kontrakty w formule ppp nie są przecież niczym innym tylko skomplikowanym zamówienie publicznym i normalną częścią obrotu gospodarczego. Tak jest przynajmniej odbierane ppp na Zachodzie. Trzeba mieć nadzieję, że i u nas będzie wreszcie tak postrzegane.