Które atuty można wzmocnić, a które będą słabły?
Największą przewagą, ale i zagrożeniem, są talenty. To właśnie na rozwoju kadr powinniśmy się skupić, m.in. poprzez dostosowanie systemu edukacyjnego do potrzeb pracodawców. Programy nauczania powinny być weryfikowane w cyklu rocznym, aby na bieżąco można je było adaptować do wymogów rynku. Dalszy sukces Polski nie będzie zależał od najniższych kosztów pracy, tylko od wartości, jaką będziemy tworzyć poprzez innowacyjne pomysły, skuteczne optymalizacje i mądre przywództwo.
W jakim kierunku będą się zmieniały świadczone w Polsce usługi?
Dynamiczny wzrost zatrudnienia szedł w parze z większym odpływem prostych zadań do Azji i ich zastępowaniem bardziej kompleksowymi rolami, które przeniesiono do Polski. Ten proces nadal trwa. Centra przenoszą do nas projekty oparte na wiedzy.
Jakie mamy szanse na przyciągnięcie obsługi funduszy inwestycyjnych?
Doświadczenie ostatnich lat połączone z dynamicznym wzrostem firm sektora finansowego jest doskonałym dowodem potencjału. Równocześnie konsolidacja rodzimego sektora finansowego powiększa rynek kadr o odpowiednich umiejętnościach. To jednak nie wystarczy. Musimy zmienić przepisy, upraszczając rejestrację funduszy, np. poprzez umożliwienie zarejestrowania takiego podmiotu w oparciu o dokumentację w języku angielskim.