Katarzyna Kucharczyk: Jak dogonić hakerów

Liczba ataków oraz ich złożoność rośnie lawinowo. Znacznie szybciej, niż przybywa ekspertów od IT w policji czy rządowych instytucjach od cyberbezpieczeństwa.

Aktualizacja: 04.01.2024 06:17 Publikacja: 04.01.2024 03:00

Katarzyna Kucharczyk: Jak dogonić hakerów

Foto: Adobe Stock

Cyberprzestępcy są coraz bardziej profesjonalni. Przekonałam się o tym niedawno na własnej skórze. Na szczęście w porę się zorientowałam, że osoba, z którą rozmawiam, nie jest pracownikiem banku. Niestety znam sporo osób, które tego szczęścia nie miały – straciły pieniądze i cenne dane.

Niepokojąca jest skala tego typu oszustw. Ich celem często pada też biznes – zarówno małe firmy, jak i duże koncerny. Przykładem jest niedawny atak hakerski na sieć laboratoriów ALAB. Przestępcy zażądali okupu i zagrozili ujawnieniem danych aż kilkudziesięciu tysięcy pacjentów. Firma podtrzymuje, że okupu płacić nie zamierza. Część danych już została ujawniona.

Czytaj więcej

Wybory w Polsce i AI przyniosą cyberwojnę oraz plagę deepfake

W 2024 r. tego typu ataków będzie jeszcze więcej, bo czasy mamy niespokojne. Zawirowania geopolityczne są hakerom na rękę – mogą prowadzić kampanie dezinformacyjne i manipulować opinią publiczną. Rosnącym zagrożeniem są oszustwa wykorzystujące sztuczną inteligencję. Z jednej strony to nasz sprzymierzeniec w walce z hakerami, a z drugiej groźne narzędzie, które może wyrządzić olbrzymie szkody. A rośnie nie tylko liczba profesjonalnych grup przestępczych, lecz także hakerów amatorów.

Miejmy nadzieję, że tamą dla hakerów będzie rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie cyberzagrożeń. Nie warto skąpić na ten cel środków. Chodzi o szeroko zakrojone akcje edukacyjne, inwestycje w cyberzabezpieczenia oraz w wyszkolenie jak największej grupy ekspertów. To duża bolączka zwłaszcza w instytucjach publicznych, gdzie specjaliści od IT nie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. I dlatego też trudno mieć pretensję do policji, że wykrywalność cyberprzestępstw jest tak niska. Liczba ataków oraz ich złożoność rośnie lawinowo. Znacznie szybciej, niż przybywa ekspertów od IT w policji czy rządowych instytucjach odpowiadających za cyberbezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Tak wielkiego zagrożenia jeszcze nie było. Hakerzy użyją sztucznej inteligencji

Symbolicznie pokazuje to finał mojej niedawnej przygody z próbą wyłudzenia danych. „Hakerzy nas już przegonili. Nie mamy ludzi i technologii, żeby się z nimi ścigać. W większości przypadków jesteśmy bezradni” – taką boleśnie szczerą informacją podzielił się ze mną policjant, kiedy przyszłam zgłosić próbę wyłudzenia danych na komisariat.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację