Technologia SDN w zakresie „sieci" ma dwa główne obszary zastosowania: do implementacji sieci wewnętrznych centrów danych, gdzie hostowane są aplikacje, oraz do sieci rozległych typu WAN, czyli np. tych, które umożliwiają naszym telefonom czy komputerom podłączenie się do aplikacji hostowanych w centrum danych. Ten pierwszy obszar jest bardziej dojrzały, a wynika to z tego, że jest bardziej naturalny dla idei „programowania" sieci. Centra danych oparte są na technologiach wirtualizacji komputerów, które umożliwiają tworzenie komputerów „sofware'owych". Dodanie SDN oznacza uzupełnienie tej technologii o software'owe tworzenie sieci pomiędzy wirtualnymi komputerami. Natomiast w zakresie sieci WAN dla części operatorów ważniejsza wydaje się nie faktyczna realizacji idei „programowania" sieci, ale standaryzacji API (ang. application programming interface) do „tradycyjnych" urządzeń sieciowych. To z jednej strony wydaje się podejściem pragmatycznym (nie wymaga wymiany „starych" urządzeń), ale z drugiej oznacza, iż funkcjonalności tych „starych" urządzeń nadal będzie ograniczać sprzętowa implementacja.
A co technologia SDN oznacza dla każdego z nas czy firm, dla których sieć nie jest trzonem biznesu – w przeciwieństwie do wspomnianych operatorów telekomunikacyjnych?
Z jednej strony można powiedzieć, że to, czy sieć jest oparta na SDN czy na jakiejkolwiek innej technologii, nie powinno nas interesować tak długo, jak ona po prostu działa. Małe firmy raczej nie będą chciały inwestować w umiejętność programowania sieci. Jest bardziej prawdopodobne, iż będą oczekiwały, że ich dostawca usług sieciowych po prostu dostarczy rozwiązanie sieciowe wspierające ich główną działalność biznesową.
Z drugiej strony, patrząc długofalowo, SDN jest technologią, która ma umożliwić tak zwaną digitalizację ekonomii – czyli cel, który przyświeca UE w ramach projektu 5G-PPP. Inicjatywa ta jest finansowana z funduszy europejskich, czyli także z naszych podatków, a ma służyć transformacji świata w kierunku „inteligentnego" otoczenia, zmieniającego sposób, w jaki załatwiamy nasze codzienne sprawy. Jednocześnie zmiana ta umożliwi tym z nas, którzy mają świetne pomysły, szybkie ich przekucie w realną wartość biznesową.
Innymi słowy, SDN może być postrzegana jako jedna z technologii, która potencjalnie obniży barierę kapitałową na drodze od pomysłu do jego realizacji. Takie technologie, przy umiejętnym wsparciu inwestycji infrastrukturalnych ze strony UE, mogą mieć kolosalne znaczenie dla krajów niezamożnych w kapitał, ale bogatych w utalentowanych ludzi, a więc pomóc transformować gospodarkę w kierunku gospodarki opartej na wiedzy.