Nadmierne zadłużenie nie zniknęło

Źródła gospodarczej niestabilności wciąż biją – mówi Adair Turner, ostatni szef brytyjskiego Urzędu ds. Usług Finansowych.

Publikacja: 28.05.2017 20:13

Nadmierne zadłużenie nie zniknęło

Foto: AFP

Rz: Znajdujemy się w głębokiej pułapce deflacyjnej i nie mamy dobrych odpowiedzi na to, jak się z niej wydostać – tak oceniał pan stan światowej gospodarki jesienią 2016 r. Minęło pół roku i dziś zamiast o deflacji słyszymy o reflacji. Dane sugerują, że gospodarka Europy wyrwała się z marazmu. Poprzednia diagnoza była zbyt pesymistyczna?

Adair Turner: Rzeczywiście, sytuacja na świecie wyraźnie się zmieniła w listopadzie, po wyborach w USA. Jeszcze w październiku w raporcie prognostycznym MFW pisał o zduszonym popycie, stłumionej inflacji, stagnacji w inwestycjach i niewesołych perspektywach wzrostu. Już w listopadzie OECD podwyższyła prognozy wzrostu światowej gospodarki, potem zrobiły to inne instytucje. Te rewizje były jednak kosmetyczne. MFW od października do kwietnia podwyższył prognozę wzrostu globalnego PKB w 2017 r. o 0,1 pkt proc., a PKB strefy euro o 0,2 pkt proc. Fakt, że tak niewielka poprawa perspektyw nas cieszy, pokazuje, jak przywykliśmy do niemrawego wzrostu.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Ceny kredytów mogą dalej maleć
Opinie Ekonomiczne
Pensje Polaków dogoniły zarobki Brytyjczyków. O czym to świadczy?
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: To nie są wybory prezydenckie
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wojna orła ze smokiem
Opinie Ekonomiczne
Dr Mateusz Chołodecki: Czy można skutecznie regulować rynki cyfrowe