Iluzja danych o inflacji

Posługujemy się wadliwym wskaźnikiem inflacji rok do roku, bo jego wartość zależy od kształtowania się cen obecnie i 12 miesięcy temu.

Publikacja: 08.04.2018 21:00

Iluzja danych o inflacji

Foto: Adobe Stock

„Rzeczpospolita" przyniosła niedawno taką oto informację: „Indeks cen konsumpcyjnych (...) wzrósł w lutym o 1,4 proc. rok do roku, po zwyżce o 1,9 proc. w styczniu i 2,1 proc. w grudniu. Ankietowani (...) ekonomiści spodziewali się zniżki, ale (...) do 1,7 proc.". Dziennikarz i cytowani w tekście ekonomiści powinni jednak zwrócić uwagę na wskaźnik miesięczny, bo faktycznie ceny w lutym nie wzrosły, ale spadły.

Jeśli chce się wiedzieć, co działo się w danym miesiącu, trzeba patrzeć nie na wskaźnik cen rok do roku (r./r.), lecz wartość miesiąc do miesiąca poprzedniego (m./m.), która też jest podawana przez GUS. I okazuje się, że wskaźnik m./m. wyniósł 99,8 proc., a więc w lutym ceny spadły o 0,2 proc. W styczniu wskaźnik m./m. wynosił 100,3, czyli ceny wzrosły o 0,3 proc., nieco bardziej niż w grudniu (0,2 proc.).

Pozostało 81% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację