Jerzy Żyżyński

Jerzy Żyżyński

Jerzy Żyżyński: Zapytałem ChatGPT, czy NBP może finansować deficyt budżetowy

Nie opierajmy się bezkrytycznie na sztucznej inteligencji. Twierdzenie, że poważnym zarzutem wobec prezesa Adama Glapińskiego jest „finansowanie przez NBP deficytu budżetowego”, jest bezpodstawne. Ten zarzut „dęty” – pisze w polemice doradca NBP.

Jerzy Żyżyński: 20 proc. VAT na żywność? To groźny pomysł

Nie bez powodu wszędzie ukształtowały się systemy zróżnicowanych stawek podatków pośrednich. Lepiej zatem powstrzymać się z rewolucyjnymi pomysłami ujenolicenia stawki – pisze ekonomista w polemice z Robertem Gwiazdowskim.

Były członek RPP ostro do analityków: uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć

Od sześciu miesięcy nie ma inflacji, co Szanowne Panie i Panowie Analitycy powinni sobie grubym flamastrem napisać i wywiesić nad biurkiem. Jeśli chcecie Państwo wykonywać poprawne, profesjonalne prognozy inflacji, to musicie brać pod uwagę zmiany cen z miesiąca na miesiąc – były członek RPP smaga biczem krytyki ekonomistów.

Jerzy Żyżyński: Bank centralny bez magicznego guzika

Wpływ banku centralnego na procesy inflacyjne obrósł mitami. Nieporozumienie wynika ze złudzenia, że może on wpływać na ceny, których nadmierny wzrost prowadzi do inflacji – przekonuje członek RPP z lat 2016–2022.

Jerzy Żyżyński: Do euro nie ma co się śpieszyć

Opinie entuzjastów, którzy znów gorączkowo wzmogli głos za wejściem do strefy euro, wynikają z nieporozumienia, które warto wyjaśnić. Wytłumaczy nam ono, dlaczego społeczeństwo chorwackie się zawiodło na przeprowadzonej właśnie zmianie waluty i dlaczego prezes NBP ma rację, ostrzegając przed wejściem do strefy euro – pisze doradca prezesa NBP.

Prof. dr hab. Jerzy Żyżyński: Inflacja to trudny fakt

Oczekiwania inflacyjne od gadania powstają i od gadania się umacniają – pisze w replice członek Rady Polityki Pieniężnej z lat 2016-2022.

Jerzy Żyżyński: Kuszenie inflacji

Publicyści i niezbyt rozważni uczeni, a przede wszystkim niektórzy politycy, bardzo intensywnie poprzez swoje wypowiedzi nakręcają oczekiwania inflacyjne.

Jerzy Żyżyński: Kuszenie inflacji

Publicyści i niezbyt rozważni uczeni, a przede wszystkim niektórzy politycy, bardzo intensywnie poprzez swoje wypowiedzi nakręcają oczekiwania inflacyjne.

Podkaminer, Żyżyński: Ekonomiści w świecie iluzji

Zwiększone koszty z tytułu funkcjonowania „obligacji NBP” w ostateczności poniósłby budżet państwa, nawet jeśli tylko za pośrednictwem banku centralnego – piszą w polemice ekonomiści.

Ancyparowicz, Żyżyński: Polityka pieniężna – od iluzji do realizmu

Pochopne zacieśnianie polityki pieniężnej może skruszyć równowagę, która pozwoliła naszej gospodarce utrzymać niezłe tempo wzrostu i względną stabilność finansów publicznych – piszą w polemice członkowie RPP.