Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 26.09.2018 21:00 Publikacja: 26.09.2018 21:00
Foto: Adobe Stock
Zerowego – bo z ekonomicznego punktu widzenia nieważne, że mamy nadal milion zarejestrowanych bezrobotnych, że ponad 600 tysięcy deklaruje poszukiwanie pracy, a działacze związkowi twierdzą, że imigranci „kradną Polakom miejsca pracy". Z zerowym bezrobociem mamy bowiem do czynienia wtedy, kiedy firmy nie mogą znaleźć chętnych do pracy i muszą konkurować o pracowników. A tak właśnie jest w dzisiejszej Polsce.
Obiektywnie rzecz biorąc, zerowe bezrobocie to wielki sukces i realizacja jednego z głównych celów polityki gospodarczej. Ale taka sytuacja ma też swoje konsekwencje. Jakie są konsekwencje zerowego bezrobocia? Na krótką metę oczywiście przyspieszenie wzrostu płac, bo firmy muszą dziś walczyć o pracowników i starać się, by nie podkupiła ich konkurencja. To oczywiście również nic złego, bo dobrzy pracownicy powinni zarabiać w naszym kraju więcej. Ale problemem jest to, że płacowa licytacja zazwyczaj prowadzi do przyspieszenia wzrostu cen sprzedawanych towarów i usług. Obawiam się, że tak się już dzieje, zwłaszcza w budownictwie. A jeśli NBP nie będzie na to reagować (a z zapowiedzi wynika, że się do tego nie pali), taki wzrost cen łatwo może się zmienić w spiralę inflacyjną – czyli dewastujący gospodarkę jałowy wyścig płac i cen.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ostatnie dni zmienią USA na zawsze. Senat przyjął ustawę Donalda Trumpa, która wpędzi miliony w ubóstwo, a nowa...
Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej planują...
Skoro ślub córki prezydenta odbił się wielkim echem w serwisach społecznościowych, żal zmarnować tak dobrą rekla...
Coraz trudniej rozmawiać dziś o energii bez wchodzenia na minowe pole tożsamości.
Coraz większe upały nie tylko dewastują środowisko i trwale zmieniają klimat. Nie tylko nasilają procesy migracy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas