Czy nam się to podoba czy nie, ktoś nad wolnym rynkiem musi czuwać. W trosce o klienta, czyli podatnika. Na naszym podwórku decyzje podejmuje Urząd Ochrony Konkurencji Konsumentów, analogiczna instytucja działa w Brukseli. Ich decyzje, choć podejmowane w interesie konsumentów, bywają kontrowersyjne – mogą skończyć się upadłością i utratą wielu miejsc pracy. To system niedoskonały, jednak lepszego nikt jeszcze nie wymyślił.
Komisja Europejska w ostatnich dniach nie zgodziła się na to, by firma kurierska UPS przejęła swojego konkurenta - TNT. Takiej decyzji nikt się nie spodziewał – UPS jest gigantem na rynku amerykańskim z bardzo silną dywizją lotniczą. TNT za to wypracowała sobie mocną pozycję m.in. na europejskim rynku, realizując gro przesyłek transportem drogowym oraz w Azji i Ameryce Południowej.
Najmniej w wyniku decyzji ucierpi UPS - zapłaci spółce TNT - 200 mln euro. Dodatkowo UPS teraz będzie wolniej, bo własnymi siłami, budować swoją pozycję w Europie i zdobywać tamtejszy rynek.
Dla TNT i jego akcjonariuszy decyzja KE oznacza kłopoty. Po pierwsze akcje spółki, tuż po ogłoszeniu decyzji staniały o połowę.
UPS po vecie Brukseli musi ponownie zawalczyć o europejski rynek i odrobić stracony czas. Przez ostatnie pół roku, od ogłoszenia planów fuzji, nie walczyła o klientów z TNT, teraz będzie musiała do tego wrócić.