Ponad 94 proc. mikrofirm to osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, z reguły stosujące uproszczone zasady księgowości. Przedsiębiorcy ci preferują rozwiązania proste, zapewniające łatwy dostęp do pieniędzy. Dlatego banki proponują im stosunkowo tanie pakiety.
Maksymalny koszt to 40-50 zł miesięcznie. W niektórych instytucjach opłata zależy od salda na rachunku (im wyższe, tym opłata niższa) albo od korzystania z innych produktów danego banku (np. z karty debetowej). Nowi klienci niejednokrotnie mogą liczyć na zwolnienie z opłat np. przez rok.
Rachunki przeważnie są nieoprocentowane. Czasami istnieje możliwość założenia dodatkowego konta lokacyjnego, którego oprocentowanie zależy od salda. Na ogół za dodatkową opłatą przedsiębiorca może otworzyć dowolną liczbę rachunków walutowych.
Przelewy wewnątrz banku są bezpłatne. Większość instytucji nie pobiera także opłat za przelew internetowy do ZUS i urzędu skarbowego. Koszt zewnętrznych przelewów internetowych z reguły nie przekracza 3 zł; zależy od rodzaju pakietu oraz liczby przelewów, np. pierwsze 10 operacji w miesiącu może być darmowe. Znacznie droższe są przelewy zlecane w okienku bankowym; cena jednego może wynieść nawet 20 zł.
Banki najczęściej nie pobierają opłat za wydanie karty debetowej, czasami również za używanie jej (przynajmniej np. w pierwszym roku). Coraz częściej nie płaci się nie tylko za podjęcie gotówki z własnego bankomatu, ale też z obcego. W kilku bankach mikroprzedsiębiorca może także dostać kartę kredytową. Przeważnie jest ona udostępniana firmom, które mają konto od co najmniej trzech miesięcy.