Polska wschodzącą gwiazdą turystyki

Znalezienie się w prestiżowym rankingu 54 krajów – najsilniejszych marek turystycznych świata – otwiera Polsce drogę do większych pieniędzy na rozwój branży.

Publikacja: 14.11.2007 02:26

Kraj nasz po raz pierwszy trafił do rankingu Country Brand Index (CBI) sporządzanego co roku przez agencje FutureBrand i Weber Shandwick. Kraje oceniane są w 22 kategoriach przez 2600 podróżników, biznesmenów i ekspertów z branży turystycznej i hotelarskiej z całego świata.

Kategoria wschodzące gwiazdy wskazuje kraje, które w najbliższych pięciu latach staną się jednymi z najczęściej odwiedzanych przez turystów oraz biznesmenów. Polska zajęła tu ósme miejsce.

Polska Organizacja Turystyczna (POT) ocenia to jako duży sukces, bo mamy najniższy budżet na turystykę wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. – W tym roku POT na promocję naszego kraju otrzymała 10 mln euro. Czesi wydają 30 mln euro rocznie, podobnie Węgrzy. Austriacy – 40 mln euro, Niemcy – 60 mln euro, Francuzi – 70 mln euro, a Grecy – 110 mln euro. Do tej pory żaden polski rząd nie dostrzegał w turystyce gałęzi gospodarki, a odchodzący włączył ją nawet do Ministerstwa Sportu. Tymczasem stopa zwrotu inwestycji w turystyce jest dużo wyższa niż w przemyśle czy rolnictwie – argumentuje Michał Nykowski, ekspert doradca w POT.

Jego zdaniem dzięki takim rankingom jak CBI rośnie świadomość znaczenia turystyki jako gałęzi gospodarki narodowej. – Jeszcze niedawno minister gospodarki Grzegorz Woźniak chciał nawet odebrać POT 30 mln euro, które Unia przeznaczyła na działanie „Promocja turystyczna walorów Polski”, i przekazać je PAIZ. Na szczęście udało nam się je obronić. Dzięki programowi do 2013 r. zrealizujemy kilka dużych projektów promujących Polskę. Ale niewiele się zmieni bez zmiany podejścia rządzących – dodaje Nykowski.

W rankingu CBI wschodzącą gwiazdą nr 1 okazała się Chorwacja, spychając na drugie miejsce zwycięskie w ubiegłym roku Chiny. Najsilniejszą turystyczną marką kraju na świecie jest Australia, a pierwszą dziesiątkę tworzą USA, Wielka Brytania, Francja, Kanada, Hiszpania, Nowa Zelandia, Grecja i Japonia.

Z Europy Środkowo-Wschodniej wysokie miejsca w kategorii „Warte swojej ceny” zajęły Węgry (druga pozycja) i Czechy (trzecia).

Opinie Ekonomiczne
Agata Rozszczypała: O ile więcej od kobiet zarabiają mężczyźni
Opinie Ekonomiczne
Iwona Trusewicz: Rodeo po rosyjsku, czyli jak ujeździć Amerykę
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Nie tylko meble. Polska gospodarka wpada w pułapkę
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem