Reklama
Rozwiń

Prezes Fitch: Rynki nie lubią słuchać przestróg

W okresach dobrej koniunktury na rynkach finansowych trudno dotrzeć do inwestorów z ostrzegawczymi komunikatami – mówi prezes agencji ratingowej Fitch Ian Linnell.

Publikacja: 12.11.2018 20:00

Prezes Fitch: Rynki nie lubią słuchać przestróg

Foto: materiały prasowe

Według danych Instytutu Finansów Międzynarodowych zadłużenie na świecie osiągnęło na początku tego roku rekordowy poziom 247 bln USD. To mniej więcej trzykrotność światowego PKB. Dane te są zwykle przywoływane jako przestroga, że świat zmierza ku kolejnemu kryzysowi finansowemu. Czy podziela pan takie obawy?

Wysoki poziom zadłużenia w systemie finansowym i gospodarce światowej stanowi ich słaby punkt i jest niewątpliwie powodem do obaw. Znajduje to odzwierciedlenie w naszych ratingach (ocenach wiarygodności kredytowej – red.). Ludzie pocieszają się tym, że przy bardzo niskim poziomie stóp procentowych to zadłużenie nie stanowi problemu, gdyż koszty jego obsługi są niskie. Globalna gospodarka jest jednak wrażliwa na podwyżki stóp procentowych. Obecnie inflacja jest niska i nie oczekuje się znacznego jej wzrostu, w związku z czym można argumentować, że banki centralne nie będą miały powodów, aby znacząco podnieść stopy procentowe do poziomu z 2005 roku. I nie jest to nieuzasadniona teza. Wydaje się, że wiele banków centralnych na świecie, m.in. dzięki swojej niezależności, lepiej niż w przeszłości kontroluje inflację. Trzeba jednak liczyć się z ryzykiem, że wzrost inflacji nastąpi szybciej niż oczekują banki centralne, a w efekcie zaostrzą one politykę pieniężną bardziej niż obecnie się spodziewamy. W takim przypadku podwyższony poziom zadłużenia stanie się większym problemem.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Pałac Prezydencki domem biesiadnym? Pomysł na biznes pod słynnym żyrandolem
Opinie Ekonomiczne
Prof. Tryjanowski: Energetyka została zamknięta w plemiennych bańkach
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB