Jest amerykańskim ekonomistą, bardziej znanym nawet od laureatów Nagrody Nobla. 81-letni dziś Greenspan zasłynął enigmatycznymi wypowiedziami, z których najsłynniejsza to: „Nie potwierdzam, nie zaprzeczam”. Stanowczo jej nadużywał. Zmuszony był jednak do dłuższych wystąpień podczas przesłuchań w Kongresie czy szczytów Banku Światowego i MFW. Jego wypowiedzi były wówczas tak hermetyczne, że do ich rozszyfrowania potrzeba było prawdziwych specjalistów.
Na stanowisko prezesa amerykańskiego banku centralnego – Rezerwy Federalnej – mianował go w styczniu 1987 roku Ronald Reagan. Ustąpił po czterokrotnie przedłużanych kadencjach w styczniu 2006 r. i przetrwał na tym stanowisku czterech prezydentów. I wtedy dopiero zaczął mówić, bo założył firmę doradczą i został jednym z najbliższych współpracowników prezesa Deutsche Banku Josepha Ackermana.
Zasługi Greenspana dla gospodarki amerykańskiej są nieocenione. Jego krytycy jednak wypominają, że nie potrafił na czas przewidzieć pęknięcia tzw. bańki internetowej, po czym w roku 2000 USA znalazły się przez jeden kwartał na minusie. Greenspan jednak zawsze powtarzał, że wolny rynek poradzi sobie ze wszystkimi nieprawidłowościami. Zarzuca mu się również, że jego polityka pieniężna była zbytnio podporządkowana celom polityki gospodarczej George’a Busha, wreszcie w 2004 roku „Businessweek” nie pozostawił na Greenspanie suchej nitki za zbyt długie utrzymywanie bardzo niskich stóp procentowych i zlekceważenie narastającej akcji kredytowej na rynku subprime.
Dzisiaj nobliści Joe Stiglitz i Paul Krugman otwarcie obwiniają Greenspana o to, że to on właśnie mógł zapobiec kryzysowi, jaki „czyści” dzisiaj światową gospodarkę, ale tego nie zrobił.
Urodził się w rodzinie węgierskich Żydów w New York City. Jego nazwisko zostało zamerykanizowane z oryginalnego Gruenspan. Jest nie tylko ekonomistą, ale i muzykiem. Na saksofonie grywał razem ze Stanem Getzem. Skończył New York University i Columbię, zawsze z wyróżnieniem. Do dzisiaj jest członkiem wielu rad nadzorczych największych światowych korporacji, również jednym z założycieli prestiżowej waszyngtońskiej Grupy 30 Mędrców.