[b]Ale to już praktycznie rok wyborczy.[/b]
Zgadza się, ale takie są realia tej sytuacji.
[b]Może lepiej odłożyć wejście do strefy euro?[/b]
Lepiej myśleć o czymś, co mobilizuje rząd i społeczeństwo do działań reformatorskich. W Polsce jest bardzo silny opór przeciwko reformom zarówno ze strony partii rządzących, jak i społeczeństwa. Może być tak, że program reform będzie nie do zaakceptowania i wejście do strefy euro zostanie odłożone w czasie. Wtedy jednak pojawią się koszty „niewchodzenia”. Ciągle będziemy mieli wyższe stopy procentowe, większe zmiany kursu, w związku z tym większe ryzyko kursowe.
To przełoży się na negatywne konsekwencje dla przedsiębiorstw i gospodarki. Jeśli sobie to uświadomimy, to wniosek jest prosty, im szybciej tym lepiej.
[b]Czy wejście do strefy euro jest dla nas aż tak ważne?[/b]
Tak, to jest nawet coś więcej niż samo wejście do struktur Unii.
[b]Czego życzy pan rządowi na pierwszą rocznicę?[/b]
Chciałbym, żeby rząd dalej wykazywał się tą odwagą, którą widziałem w dwóch debatach: o służbie zdrowia i o emeryturach pomostowych. Chciałbym, żeby takich ruchów reformujących było więcej, żeby pakiet Szejnfelda wszedł w życie i żeby rządowi udało się przeprowadzić zmiany w konstytucji i podtrzymać cel wprowadzenia euro w 2012 r. Wprowadzenie euro może bowiem być czynnikiem zachęcającym koalicję i społeczeństwo do ruchów reformatorskich w kolejnych sektorach gospodarki. Jeśli tak się stanie, to może wyjdziemy z tego półmroku w lepszej kondycji.
[ramka][srodtytul]Poprzedni rozmówcy „Rzeczpospolitej” i Radia PiN[/srodtytul]
[b]Co powinno być na bilonie polskiego euro?[/b]
To mogłoby być tematem referendum albo… jakiegoś audiotele
[i]Katarzyna Zajdel-Kurowska wiceminister finansów ([link=http://www.rp.pl/artykul/132583,212751_Czas_bankowych_bonusow_juz_minal_.html]„Rz”, 31 października 2008 r.[/link])[/i]
[b]Jak się czuje jastrząb w dobie kryzysu? Jest pan nadal za podwyżką stóp procentowych?[/b]
Nie, już nie. Przechodzę do obozu opowiadającego się za stabilizacją stopy na pewien okres
[i]Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej ([link=http://www.rp.pl/artykul/132583,206001_Na_razie_jestesmy__w_oku_cyklonu_.html]„Rz”, 17 października 2008 r.[/link])[/i][/ramka]