Cezary Szymanek

Starzejemy się, czyli Spis Powszechny 2021. „Już nie 4, a tylko niespełna 3 osoby pracują na jednego emeryta”

„Do bankructwa systemu emerytalnego nie dopuszczą politycy. Jeśli więc nie zostanie podwyższony wiek emerytalny i nie zostaną otwarte drzwi dla imigrantów, każdy pracujący w Polsce będzie miał z roku na rok coraz większą liczbę emerytów na utrzymaniu. Tylko, że podatków nie można podnosić w nieskończoność” – mówi Krzysztof Adam Kowalczyk z działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”.

Pegasus u kolejnych. „Czy bycie przeciwnikiem PiS wystarczy, aby być uznanym za przestępcę?”

„Użycie Pegasusa przez służby specjalne wobec lidera AgroUnii Michała Kołodziejczaka prowadzi do wniosku, że wystarczy być przeciwnikiem PiS, aby być traktowanym jak przestępca. I jeśli obecna władza będzie dalej robić, to co robiła i dalej bez żadnej kontroli, spełnić się może wizja Polski, jako autorytarnej dyktatury” – mówi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

„Jarosław Gowin świadkiem koronnym opozycji? Na razie zaczął swoją walkę z PiS”

„Powrót do życia publicznego byłego wicepremiera w rządzie Mateusza Morawieckiego od pierwszego dnia jest problemem dla PiS. A będzie jeszcze większym, jeśli Gowin będzie coraz bardziej dzielił się swoją wiedzą o kulisach władzy Jarosława Kaczyńskiego” – mówi Zuzanna Dąbrowska, redaktorka działu politycznego „Rzeczpospolitej”.

Opcja rosyjska w Europie? „Wiele odcieni szarości. A sprawa jest czarno – biała”

„Ukraina w tej chwili najbardziej potrzebuje mocnego głosu wszystkich krajów Unii Europejskiej i USA, że nie bacząc na nic, staną w obronie Kijowa. Tymczasem w Europie jest tyle odcieni szarości, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, że taka deklaracja jest chyba niemożliwa” – mówi Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.

„Nie wszyscy na sytym Zachodzie rozumieją, że waży się pokój w Europie”

„Niemcy chcą mieć Nord Stream 2. Francja jest w przededniu wyborów prezydenckich. A Włosi ledwo co wychodzą z kryzysu. Mieszkańcy tych krajów, żyjąc wygodnie i w pokoju przez ostatnich kilkadziesiąt lat, nie widzą raczej problemu w inwazji Rosji na Ukrainę. A tamtejsi politycy, chcąc dalej rządzić, muszą ich słuchać. Tylko, że pewnego dnia może być już za późno. Dlatego Joe Biden walczy o jedność Zachodu w konfrontacji z Rosją” – mówi Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego w „Rzeczpospolitej”.

„Cieszą się zapewne ci hierarchowie, którzy uważają, że problemu pedofilii wśród księży nie ma”

„Żaden sąd, żadna prokuratura ani też państwowa komisja ds. pedofilii nie dostaną od biskupów dokumentów zakończonych już postępowań kanonicznych wobec księży oskarżanych o seksualne wykorzystywanie małoletnich. Nie przekażą ich, bo zabrania tego Watykan” – mówi Tomasz Krzyżak, redaktor w „Rzeczpospolitej”. Na początku tygodnia ujawnił przeznaczoną do „użytku wewnętrznego” instrukcję Stolicy Apostolskiej, w której wyjaśnia ona zasady udostępniania kościelnych akt oraz dołączoną do niej interpretację Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

„To nie jest gra o tani gaz czy ropę. To, co zrobi Putin zaważy na przyszłości Europy”

„Jeśli kanclerz Niemiec Olaf Scholz sugeruje, że budowa Nord Stream 2 nie powinna być włączona do pakietu sankcji przeciw Rosji, to należy zaapelować do Berlina, aby brał pod uwagę nie tylko własne interesy, ale przede wszystkim całego Zachodu. Potencjalna wojna Rosji z Ukrainą może mieć zasadniczy wpływ na przyszłość Europy” – mówi Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego w „Rzeczpospolitej”.

„Im więcej dowiemy się o Pegasusie przed wyborami, tym większa szansa, że będą uczciwe”

„Wobec kogo użyto Pegasusa? Kto zlecał takie działania? Czy premier Morawiecki i prezes Kaczyński o tym wiedzieli? Odpowiedzi na te pytania najprawdopodobniej nie padną przed senacką komisją, ale im więcej dowiemy się o tym systemie podsłuchiwania, tym lepiej. Ktoś może się już obawiać kolejnego użycia Pegasusa” – mówi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

Cezary Szymanek: Zmieńcie myślenie albo was wymienią

Pierwszymi ofiarami kryzysu klimatycznego w Polsce będą najprawdopodobniej obecni politycy. Zarówno rządzący, jak i opozycyjni. Polacy chcą bowiem w ich miejsce ludzi, którzy nie będą się bali stawić czoła największemu wyzwaniu świata.

Polski (nie)Ład. „Premier Morawiecki przetrwa. Ale ktoś pewnie za to zapłaci dymisją”

„Bałagan związany z wprowadzeniem Polskiego Ładu jest niespodziewaną dostawą paliwa dla przeciwników Mateusza Morawieckiego w obozie rządzącym. Ale nie spodziewałbym się zmiany premiera przed wyborami. Dymisje mogą natomiast dotknąć Ministerstwo Finansów” – mówi Michał Kolanko, dziennikarz polityczny „Rzeczpospolitej”.