Cezary Szymanek

Po szczycie NATO. „Ważny był w słowach, ale Putina powstrzymają tylko czyny”

- Wagę szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Madrycie uratowała zgoda na przyjęcie Finlandii i Szwecji. Reszta to tylko polityczne deklaracje i słowa liderów. Odpowiedzi na najważniejsze pytanie cały czas nie znamy. Czy taka postawa Zachodu wystarczy, aby Putin doszedł do wniosku, że nie opłaci mu się inwazja na inny kraj – mówi Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.

Nieoficjalnie: rząd ma przyjąć ustawę o wiatrakach, mimo sprzeciwu Solidarnej Polski

„Decyzja o liberalizacji przepisów regulujących budowę wiatraków w Polsce, przede wszystkim zniesienie reguły 10H, zostanie podjęta przez rząd Mateusza Morawieckiego na najbliższym posiedzeniu. I to niezależnie od stanowiska Zbigniewa Ziobry. Żaden minister w pojedynkę nie może bowiem tego blokować, ale oczywiście może – wraz ze swoją partią – danej lub innej ustawy nie poprzeć w Sejmie” – mówi Michał Kolanko, dziennikarz polityczny „Rzeczpospolitej”.

Szczyt NATO w Madrycie. „Wskażą na głównego wroga, Rosję”

„To spotkanie członków Paktu Północnoatlantyckiego zdefiniuje najbliższą przyszłość sojuszu. Nowa strategia będzie opierać się przede wszystkim na stawieniu czoła głównemu wrogowi – Rosji. Nie tylko słowami, ale również znacznym zwiększeniem obecności militarnej na wschodniej flance. Broń atomowa? Być może o tym też będzie się rozmawiać” – mówi Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.

Między słowami ambasadora Niemiec. „Ochłodzenie jest możliwe”

„Berlin doskonale wie, kto i jakie słowa dotyczące Niemiec wypowiada w debacie politycznej w Polsce. Nie wiem natomiast, czy ktokolwiek z rządu PiS zdaje sobie sprawę, jakie mogą być ich konsekwencje. Obojętność lub ochłodzenie relacji polsko – niemieckich wcale nie jest wykluczone” – mówi Jędrzej Bielecki, autor rozmowy z Arndtem Freytagiem von Loringhovenem, ambasadorem RFN.

Ukraina kandydatem do UE. „A świat szuka pomysłu na jej odbudowę”

„To pierwszy, oficjalny krok na drodze do pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Ale przed Kijowem teraz etap najtrudniejszy, czyli negocjacje z Brukselą, które mogą potrwać latami. I mogą kosztować miliardy euro, bo kraj trzeba będzie odbudować” – mówi Anna Słojewska, korespondentka „Rzeczpospolitej” w Brukseli.

Francja po wyborach. „Policzek dla Macrona, znak zapytania dla Europy”

„Francuzi postanowili przypomnieć Emmanuelowi Macronowi, że powinien się skupić na ich problemach, a nie bywaniu na salonach. Dlatego lewicowa koalicja Nupes wyrosła na największą siłę opozycyjną, a Marine Le Pen wprowadziła do Zgromadzenia Narodowego 10-krotnie więcej deputowanych. Tylko, że to może oznaczać polityczny paraliż Macrona” – mówi Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.

Kaczyński odchodzi z rządu. „Pokazał Morawieckiemu i Dudzie, że i tak będzie rządził”

„Sposób w jaki Jarosław Kaczyński ogłosił publicznie swoje odejście z rządu i funkcji wicepremiera pokazuje jaki ma stosunek do państwa i demokracji: lekceważący. PiS traktuje państwo jako terytorium podbite, rządzone wolą prezesa, a nie jako dobro wspólne” – mówi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

Inflacja niższa niż teraz? „Może za rok o tej porze”

„Nie ma jednego, prostego sposobu walki z wysoką inflacją w Polsce, szczególnie gdy rząd przeszkadza, rozdając pieniądze niemal już hurtowo. Bank centralny musi teraz wygrać z rynkami wojnę psychologiczną, dać im jasno do zrozumienia, że rząd może i robi swoje, ale NBP nie ustąpi z podwyżkami stóp procentowych” – mówi Grzegorz Siemionczyk z działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący Panel Ekonomistów „Rz”.

Gdy Kaczyński mówi, to… „Słuchać, aby wiedzieć, co grozi”

„Ostatnie wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego pokazują dobitnie: jeśli ktoś/coś jest dobre dla PiS – o czym decyduje oczywiście prezes – to jest dobry, niezależnie od popełnionych występków. A jeśli prezes PiS uzna kogoś za niedobrego dla siebie, to ten ktoś jest albo totalny albo prorosyjski. I dopóki takie oceny Kaczyńskiego nie przekładają się wprost na decyzje lub prawo, demokracja jakoś działa” – mówi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

Koniec Izby Dyscyplinarnej. „Od Dudy wyboru sędziów do nowej izby zależy teraz KPO”

„To nie jest tak, że podpisanie ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną SN uruchamia przelew euro na polski KPO. Wiele zależeć będzie od prezydenta Andrzeja Dudy, który wybierze 11 sędziów do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Jeśli w większości będą to sędziowie powołani przez neoKRS, to nic się nie zmieni. A wtedy zdania nie zmieni też Komisja Europejska” – mówi Wojciech Tumidalski, redaktor działu prawnego „Rzeczpospolitej”.