Cezary Szymanek

Szczyt UE. „Większość nie zgodzi się na wypłatę funduszy, jeśli PiS nie ustąpi”

„To może być ważny i przełomowy szczyt dla Polski, jeśli premier Mateusz Morawiecki powie, w jaki sposób i kiedy zostaną wykonane wyroki TSUE w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości” – mówi Anna Słojewska, korespondentka „Rzeczpospolitej” w Brukseli.

Rekonstrukcja rządu. „Wielu w PiS ucieszyłoby się z powrotu Beaty Szydło”

„Premiera Mateusza Morawieckiego nikt nie witał kwiatami na lotnisku po powrocie z debaty w Parlamencie Europejskim. Zapowiadana rekonstrukcja rządu też nie będzie wzmocnieniem jego politycznych wpływów” – mówi Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz polityczny „Rzeczpospolitej”.

Cezary Szymanek: Co Jarosław Kaczyński wie o kryzysie klimatycznym i dlaczego jest to niebezpieczne

Jarosław Kaczyński jest dla wyborców Prawa i Sprawiedliwości wyrocznią w niezliczonych sprawach. Począwszy od tego co naprawdę wydarzyło się w Smoleńsku, poprzez praworządność, a skończywszy na ocenie kto jest cwaniakiem, a kto dorobił się uczciwie i czy respiratory zostały zakupione zgodnie z prawem. Teraz prezes PiS zabiera głos w sprawie kryzysu klimatycznego. A mógł tego nie robić.

Debata w PE: „To nie był atak na Polskę. Tylko obrona Polaków przed zapędami PiS”

„Debata w Parlamencie Europejskim pokazała, gdzie przebiega oś sporu między Unią a rządem Mateusza Morawieckiego. Pokazała także sojuszników PiS, czyli nacjonalistów z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii. Gdyby to oni mieli tworzyć główny nurt Unii Europejskiej, nie byłaby to dobra wspólnota dla Polski” – mówi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

Gdy były szef dyplomacji w rządzie PiS mówi, że nie mamy już przyjaciół? „To jest to druzgocące”

„To może być najważniejszy tydzień z punktu widzenia relacji PiS z Unią Europejską. Trwa próba uzgodnienia kompromisu. Prawdopodobnie, środki z Funduszu Odbudowy zostaną uruchomione, gdy zostanie zlikwidowana Izba Dyscyplinarna SN i to mimo ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego” – mówi Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.

Mur na granicy. „To będzie symbol porażki zachodu w walce o wolną Białoruś”

„Piąta śmierć w pasie przygranicznym… właśnie po to władza ogłosiła stan wyjątkowy, abyśmy nie wiedzieli za dużo o tragedii rozgrywającej się na tamtym terenie” – mówi Zuzanna Dąbrowska, redaktorka działu politycznego „Rzeczpospolitej”. Rusłan Szoszyn, dziennikarz działu zagranicznego, dodaje: „Dziś na Białorusi rządzi przede wszystkim strach. Ludzie boją się powiedzieć choćby jedno podejrzane słowo, bo mogą trafić na wiele lat do więzienia”.

Cezary Szymanek: PiS zaprasza na „binge-watching”, PO i reszta do kina

Serial „Polska według PiS” w reżyserii Jarosława Kaczyńskiego trwa już szósty sezon. Wzbudza skrajne emocje, ale miliony widzów chłoną odcinek po odcinku, zarywają noce, a za swoją interpretację wydarzeń na ekranie potrafią każdego odsądzić od czci i wiary. Typowe „binge-watching”. Tymczasem opozycja – niczym producenci najnowszego Bonda – wielokrotnie ogłaszała premierę swojego filmu, aby po kilku miesiącach ją znów przesunąć. I gdy wreszcie zaprosiła ludzi do kina, okazało się, że publiczność sprawiła się lepiej od aktorów.

6 lat rządów PiS, odc. 2. „Szczucie władzy na wszystkich innych jest wszechobecne”

„Symbolami ostatnich 2 lat w gospodarce są drożyzna i wielkie zadłużenie Polski” – mówi Krzysztof Adam Kowalczyk z działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”. „W polityce na pierwszy plan wysuwa się wszechobecne szczucie, rządzących na pozostałych” – dodaje Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz działu politycznego „Rz”. Właśnie mijają 2 lata drugiej kadencji obecnego parlamentu, czyli 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy.

6 lat dyplomacji à la PiS. „My już właściwie nie mamy sojuszników”

„Z orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego ucieszyli się nacjonaliści w Hiszpanii i Francji. Reszta Europy patrzy z niedowierzaniem, wstrzymując się jeszcze ze stanowczym stwierdzeniem, aby Warszawa wystąpiła z UE, jeśli podważa jej wartości” – mówi Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.

TK vs UE: „Polityka PiS sprawi, że będziemy członkiem gorszego sortu w UE”

„Największym przegranym ostatnich dni, liczonych od czwartku, czyli dnia wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny, jest premier Mateusz Morawiecki” – mówi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”. Wojciech Tumidalski, redaktor działu prawo w „Rz” kreśli natomiast obraz możliwych konsekwencji dla wymiaru sprawiedliwości: „Setki wyroków mogą być podważonych”.