Jobs ma wrócić do pracy z końcem czerwca. Do tego czasu bieżącym zarządzaniem firmą będzie zajmował się Tim Cook, główny menedżer operacyjny Apple. W e-mailu wysłanym do pracowników Jobs zapowiedział jednak, że mimo urlopu zachowa wpływ na strategiczne decyzje Apple.
Stan zdrowia jest bacznie obserwowany przez branżę IT i inwestorów giełdowych. W 2003 r. szef Apple pokonał raka trzustki. W 2008 r. jego kondycja zaczęła jednak się pogarszać, a on sam był coraz bardziej wychudzony. Kilka dni temu, w specjalnym oświadczeniu Jobs oświadczył, że za utratę wagi odpowiedzialna jest „nierównowaga hormonalna”. Ta informacja zamiast przeciąć spekulacje, jeszcze bardziej je podsyciła.
Kondycja Steve Jobsa jest kluczowa dla postrzegania Apple przez rynki finansowe. Pod koniec lat 90., po powrocie na stanowisko prezesa Jobs praktycznie własnoręcznie wyciągnął z kryzysu chylącą się ku upadkowi firmę. Apple przegrywało z producentami komputerów PC, a jej produkty nie cieszyły się ani uznaniem, ani popularnością.
Swego czasu Michael Dell, szef konkurencyjnego Dell Inc, powiedział, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie Apple i zamknięcie firmy. Jobs zrewolucjonizował ofertę Apple – na rynku pojawiły się komputery iMac, zaskakujące nie tylko oryginalnym wyglądem i rozwiązaniami, ale także możliwościami technicznymi.
W 2003 r. wystartował internetowy sklep Apple, iTunes Music Store, który pod względem ilości sprzedawanej muzyki wyprzedził niedawno sieć Wal-Mart. Od 2003 r. za pośrednictwem iTunes sprzedano ponad 6 miliardów piosenek w postaci cyfrowych plików. Jobs jest także ojcem chrzestnym iPoda, który po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2001 r. Apple Steve’a Jobsa to także telefon iPhone (na rynku od stycznia 2007 r. ).