Tego lata konsulem Kazachstanu został Jerzy Starak, właściciel Polpharmy, czołowego krajowego producenta leków.
Jego nominacja to nie przypadek. Należąca do niego spółka ma od kilku lat prężnie działające biuro w Ałma Acie, byłej stolicy Kazachstanu, i nieźle radzi sobie na tamtejszym rynku. Praca dyplomatyczna na rzecz tego kraju może więc pomóc mu w interesach.
Innym konsulem Kazachstanu jest Jarosław Bałasz, który urzęduje w Krakowie. Przez wiele lat był prezesem Poszukiwań Nafty i Gazu (firmy należącej do grupy największej firmy gazowej w kraju – Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa), która prowadzi wiercenia w środkowoazjatyckiej republice. Co ciekawe, biuro konsulatu znajdowało się w siedzibie krakowskiej firmy.
[srodtytul]Przechodni tytuł[/srodtytul]
Funkcja konsula bywa też przechodnia w ramach firmy. Tak właśnie jest w przypadku osób stojących u sterów Banku Zachodniego WBK. Jego pierwszy prezes Jacek Kseń był zarazem konsulem honorowym Irlandii. Został nim w 2000 r., kiedy kierował Wielkopolskim Bankiem Kredytowym (w 1997 r. kontrolę nad nim przejął irlandzki bank AIB). W jego centrali na początku znajdowała się też siedziba konsulatu.
Rok później WBK połączył się z Bankiem Zachodnim. Kseń stanął za sterami nowej instytucji i jednocześnie nadal reprezentował interesy Zielonej Wyspy. W 2007 roku prezesurę w BZ WBK objął Mateusz Morawiecki. Na niego przeszła również funkcja reprezentacyjna.
Nie wiadomo jednak, jaki będzie placówki dyplomatycznej w stolicy Wielkopolski po oddaniu przez Irlandczyków banku w ręce hiszpańskiego Santandera.
[srodtytul]„Choroba filipińska” z interwencją[/srodtytul]
Obowiązki konsula honorowego potrafią być dość nieprzyjemne. Jednym z takich przykładów jest sprawa oszukanej przez pracodawcę grupy Filipińczyków, z kwietnia ubiegłego roku.
Kilkudziesięciu obywateli tego kraju było zatrudnionych przez Okna Rąbień, producenta ram okiennych z województwa łódzkiego. Zamiast obiecanych atrakcyjnych warunków znaleźli ciasno ustawione prycze w blaszanych kontenerach i atmosferę zastraszenia – relacjonowały łódzkie media.
W pewnym momencie Filipińczycy nie wytrzymali i zbuntowali się. Ze skargą zgłosili się do Edwarda Magiery, prezesa Ed&F Man Commodities w Polsce (światowy koncern handlujący cukrem i surowcami używanymi do jego produkcji) jednocześnie konsula honorowego Filipin, notabene jednego z największych eksporterów trzciny cukrowej. Ten interweniował na miejscu i uczestniczył w organizowaniu tym pracownikom powrotu do domu.
Magiera bronił też ogólnie pojętego interesu Filipin w 2007 roku w czasie gorącej dyskusji w Polsce na temat „choroby filipińskiej” .
Chodziło o dziwne zachowanie byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego podczas konwencji Lewicy i Demokratów w Szczecinie. Wtedy to Kwaśniewski rzucił m.in. szeroko cytowane potem słowa: „Jarosławie Kaczyński, Lechu Kaczyński, Ludwiku Dornie i psie Sabo, nie idźcie drogą, nie idźcie tą drogą!”.
Były prezydent tłumaczył później, że jego zachowanie było ubocznym skutkiem silnych leków, które zażywał na dolegliwości, jakich miał się nabawić na Filipinach.
Edward Magiera wyraził wówczas ubolewanie z powodu sugestii, które wskazują na istnienie wirusów na Filipinach.
[ramka]
[b]Kto może zostać konsulem honorowym[/b]
Na konsula honorowego może zostać powołana osoba, która jest rozpoznawalna w swoim państwie. Powinna mieć także nieskazitelną opinię. Oceniają ją zarówno władze kraju, który reprezentuje, jak i rządzący państwem, w którym pełni funkcję konsula. Taka osoba powinna dobrze znać uwarunkowania społeczne i polityczne państwa, w którym ma działać, utrzymywać stałe kontakty z przedstawicielami struktur państwowych, organizacjami gospodarczymi, społecznymi i kulturalnymi. Z drugiej strony musi mieć też sporą wiedzę o kraju, który reprezentuje i znać jego prawo.Konsul honorowy nie powinien być urzędnikiem zarówno państwa wysyłającego, jak i przyjmującego, a także nie powinien być aktywnie zaangażowany w politykę. Najczęściej na takie stanowiska wybierani są przedsiębiorcy, ludzie nauki i kultury, czyli osoby mające odpowiednie kontakty. [/ramka]