Gdy w połowie marca Daniluk podał się do dymisji, spekulowano o jego szybkim pojawieniu się w Komisji Nadzoru Finansowego. Plotka, że będzie jednym z kandydatów na szefa nadzoru, była poparta informacją, że ciągle jeszcze jest reprezentantem resortu finansów w KNF.
Rada nadzorcza BGK postanowiła jednak powołać go na stanowisko prezesa banku. – To jeszcze niczego nie przesądza, Daniluk ciągle jeszcze może ubiegać się o kierowanie KNF – mówi jeden z jego byłych współpracowników. Komunikat BGK mówił tylko o konieczności zapewnienia ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem. – Z tego powodu prezes został odwołany przed upływem kadencji, ze skutkiem natychmiastowym. Jednocześnie rada nadzorcza powołała na stanowisko p.o. prezesa Dariusza Daniluka – czytamy w komunikacie.
Daniluk jest z wykształcenia prawnikiem. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także studia podyplomowe z zakresu prawa i ekonomii Wspólnot Europejskich na UW oraz z zakresu międzynarodowej bankowości i finansów na Uniwersytecie w Southampton. Biorąc po uwagę fakt, że od 1989 do 2000 był zatrudniony w Generalnym Inspektoracie Nadzoru Bankowego, następnie w Departamencie Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Departamencie Zagranicznym Narodowego Banku Polskiego, do funkcji szefa KNF nadaje się idealnie. Pracował też w BGŻ oraz jako dyrektor Departamentu Audytu Wewnętrznego w NBP i w Europejskim Banku Centralnym.
W resorcie finansów pracował dwa lata. Odpowiadał m.in. za przygotowanie przepisów o wprowadzeniu podatku bankowego. W odróżnieniu od zdecydowanych wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego za obciążeniem banków dodatkowym haraczem, wiceminister publicznie twierdził, że resort musi sprawdzić, czy takie posunięcie będzie korzystne dla kasy państwa. Nie twierdził jednak, że taki podatek się nie pojawi. W jednym z wywiadów wyznał, że ideą MF jest, aby podatek płaciły SKOK oraz instytucje kredytowe i oddziały banków zagranicznych w Polsce.
Swoje nowe obowiązki w BGK objął natychmiast. Na spotkaniu z kadrą menedżerską banku zapewnił o kontynuacji strategii uchwalonej w czerwcu 2010 r. oraz celach biznesowych, które BGK będzie realizował w kolejnych latach. Chodzi m.in. o poszerzenie oferty i usług dla samorządów i jednostek budżetu centralnego oraz nad lepszą dostępność produktów dla sektora MSP w ramach rządowych programów, w tym poręczeń i gwarancji. – Najistotniejszym celem w krótkim czasie jest przygotowanie do obsługi procesu konsolidacji finansów publicznych – poinformowano w komunikacie.