Władze Europejskiego Banku Centralnego są oskarżane o sprzeniewierzenie się konserwatywnemu ideałowi banku centralnego, w którym utrzymanie właściwego poziomu inflacji jest jedynym i nadrzędnym celem. Trzeba się jednak zastanowić, czy ta krytyka nie jest krzywdząca.
Dla lepszego zrozumienia obecnej polityki EBC warto przypomnieć, jakie korzyści miała przynieść idea powołania wspólnego banku centralnego dla jednolitego obszaru walutowego. Po pierwsze inflacja miała zostać sprowadzona do poziomu zapewniającego długookresowy stabilny wzrost gospodarczy. Po drugie reputacja EBC miała zapewnić zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych. Po trzecie oczekiwano, że wspólna polityka pieniężna jest w stanie stopniowo wyrównać poziom inflacji w krajach członkowskich. Jeszcze przed wybuchem kryzysu finansowego te trzy cele udało się zrealizować, co miało istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego strefy euro.
Wspólna polityka
Wspólna polityka pieniężna nie była realizowana w próżni, ale w warunkach głębokiej europejskiej integracji gospodarczej, w szczególności integracji finansowej. Kapitał finansowy, nieograniczony przez bariery przepływu i wsparty możliwościami inwestycyjnymi wynikającymi z niekrępowania przez krajowe przepisy, swobodnie przepływał pomiędzy państwami strefy euro. Wspólny rynek finansowy zapewniał zatem możliwość finansowania projektów inwestycyjnych w krajach o ograniczonej podaży oszczędności. Polityka pieniężna oparta na jednolitej stopie procentowej pozwalała oczekiwać w różnych krajach strefy euro tego samego poziomu oprocentowania dla pożyczkobiorców o zbliżonym poziomie ryzyka kredytowego. Ten efekt był podstawą wiary w funkcjonowanie efektywnego mechanizmu transmisji wspólnej polityki pieniężnej. Zmiany podstawowej stopy procentowej dokonywanej przez EBC wpływały za pośrednictwem zintegrowanego europejskiego systemu finansowego na warunki kredytowania we wszystkich krajach strefy euro.
Zakłócony mechanizm
Kryzys finansowy doprowadził do istotnego zakłócenia mechanizmu transmisji. W rezultacie kredytobiorcy o zbliżonej zdolności kredytowej otrzymują warunki kredytowe istotnie różniące się pod względem oprocentowania w zależności od kraju, w którym prowadzą działalność gospodarczą. Widoczne różnice w warunkach kredytowania pomiędzy północą a południem strefy euro powodują, że w niektórych krajach, mimo niskiej podstawowej stopy procentowej EBC, może dojść do drastycznego ograniczenia akcji kredytowej, gwałtownego spadku aktywności gospodarczej, która może skutkować nawet deflacją.
Mechanizm wyceny ryzyka został zdestabilizowany w najbardziej wrażliwym punkcie, to znaczy w odniesieniu do instrumentów finansujących dług publiczny