Od początku 2014 r. walory holdingu z Omaha w stanie Nebraska podrożały 27 proc. Walnie przyczyniły się do tego rekordowe zyski firm, które Warren Buffett, legendarny inwestor kupił w okresie minionych pięciu dziesięcioleci.

- Rekordowy kurs zamknięcia (225 640 dol. -red.) jest rezultatem szerokiej aprecjacji tej fortecy jaką jest dzisiaj Berkshire - skomentował przebieg piątkowej sesji Andrew Kilpatrick, biograf Buffetta. Podkreśla on, że zasoby gotówki jakimi dysponuje holding Buffetta, wynoszące 60 miliardów dolarów, umożliwiają dużą akwizycję w dowolnym momencie.

W sierpniu kurs akcji Berskshire Hathaway klasy A po raz pierwszy w historii został wywindowany przez inwestorów giełdowych powyżej poziomu 200 tys. dolarów do czego walnie przyczynił się raport roczny. Buffett napisał w nim, że wartość Berkshire Hathaway rośnie szybciej niż sugerowałyby takie wskaźniki jak wartość księgowa. Od tego czasu cena walorów BH podskoczyła o kolejne 13 proc. dzięki czemu fortuna Warrena Buffetta wzrosła do 73,7 miliarda dolarów i o 300 milionów dolarów zdystansował on Carlosa Slima. Meksykański operator telefonii komórkowej America Movil kontrolowany przez Carlosa Slima w tym roku podrożał tylko o 6 proc. Miliarder ma kłopoty, gdyż nowe prawo telekomunikacyjne w Meksyku zmusza go do sprzedaży znacznej części aktywów i zredukowania udziałów w rynku do poniżej 50 proc. Jeśli tego nie zrobi będzie musiał płacić kary zmniejszające zyski America Movil.

Buffett natomiast ostro prze do przodu. W listopadzie osiągnął porozumienie w kwestii kupna producenta baterii Duracell należącego do grupy Procter&Gamble za którego zapłaci akcjami Berkshire Hathaway. Wcześniej miliarder z Omaha poinformował o zamiarze przejęcia ściśle kontrolowanej przez właścicieli firmy Van Tuyl handlującej samochodami. BH chce także zarobić na ewentualnym przejęciu spółki Tim Horton's przez Burger King Worldwide. Na sfinansowanie transakcji pożyczy 3 miliardy dolarów z czego będzie miało 9 proc. rocznie. W okresie ostatniego kryzysu finansowego Berkshire Hathaway kupiło spółkę kolejową Burlington Northern Santa Fe (BNSF) za którą zapłaciło 26,5 miliarda dolarów. Do końca 2014 r. ma szanse na odzyskanie wszystkich pieniędzy. Sprzyja temu łupkowy boom na którym BNSF zarabia krocie. Do końca września BH z tytułu dywidend z BNSF odzyskało ponad 15 miliardów dolarów.

Gdyby Buffett trzymał wszystkie akcje Berkshire Hathaway , których część zaczął przekazywać na cele dobroczynne w 2006 r. jego fortuna wynosiłaby dzisiaj ponad 110 miliardów dolarów.