Rz: Dlaczego w start-upy angażuje się KGHM – wielki koncern, który ma w swojej grupie kapitałowej wiele podmiotów będących jej zapleczem naukowym?
Rafał Pawełczak: Jako spółka, która stawia na zrównoważony rozwój, poszukujemy nowych rozwiązań z wykorzystaniem różnych ścieżek strategicznych. Cel ten można osiągnąć, realizując trzy ścieżki strategiczne: efektywność (wydajniejsze wykorzystanie zasobów), spójność (opracowywanie nowych, zrównoważonych ekologicznie produktów), wystarczalność (działalność w sposób etycznie odpowiedzialny, zgodny z zasadą sprawiedliwości). Z tego względu innowacje są obszarem o szczególnym znaczeniu i wysokim priorytecie dla KGHM Polska Miedź SA. Nową wiedzę i rozwiązania pozyskujemy najczęściej przez realizację projektów badawczo-rozwojowych oraz inwestycji rozwojowych, jak również poprzez stymulowanie świata nauki w kierunku opracowywania technologii związanych z naszą działalnością. Niektóre z nich moglibyśmy w przyszłości zaimplementować w naszym ciągu technologicznym.
Start-upów w historii KGHM jeszcze nie było, to będzie dla nas nowe doświadczenie.
Dwa z filarów, na których oparty jest plan Morawieckiego, dotyczy wspierania firm innowacyjnych (budowa przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorstw i systemu wsparcia innowacji) oraz reindustrializacji (wspieranie istniejących i rozwijanie nowych przewag konkurencyjnych i specjalizacji polskiej gospodarki). Są to obszary, w których KGHM Polska Miedź SA upatruje szans współpracy z przemysłem i nauką. Jako jedna z największych spółek Skarbu Państwa chcemy aktywnie wpływać na powstawanie nowych rozwiązań w przemyśle i nauce, w tym m.in. start-upów.
Ze strony Grupy Kapitałowej dedykowanym partnerem realizacji programów start-upów jest KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe, które stanowi zaplecze intelektualne naszej Grupy. Współpraca z MIT Enterprise Forum Poland – wiodącym światowym programem akceleracyjnym – wzmacnia nasz projekt i daje gwarancje jego skuteczności. Mamy nadzieję, że połączenie doświadczenia zespołu praktyków organizacji procesu akceleracji (MIT EF Poland) oraz partnera przemysłowego da rękojmię obopólnych korzyści.