Poselska ustawa o ochronie zdrowia, czyli projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem Covid-19 od początku budzi kontrowersje. Przedstawiana jako chroniąca lekarzy, w rzeczywistości może ich narażać. Chodzi m.in. o „klauzulę miłosiernego samarytanina", wyłączającą odpowiedzialność karną za określone czyny popełniane przez osoby wykonujące zawód medyczny, gdy działania lecznicze mają na celu zwalczanie epidemii.
Lekarze mieli nadzieję, że klauzula ograniczy nie tylko ich odpowiedzialność karną, ale także cywilną i zawodową. Tak się nie stało. „To wsparcie pozorne. Rozwiązanie ograniczające odpowiedzialność karną wymaga nie tylko, aby lekarz nie tylko rozpoznawał lub zwalczał Covid-19, ale by działał w szczególnych okolicznościach, co jest zwrotem niedookreślonym i pozostawia szeroki margines uznaniowości dla organów ścigania" – czytamy w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej.
Czytaj także:
Klauzula Dobrego Samarytanina do poprawy
Zdaniem mecenas Jolanty Budzowskiej, radcy prawnego z kancelarii Budzowska, Fiutowski i Partnerzy, błędem byłoby wyłączenie odpowiedzialności cywilnej lekarzy wobec pacjentów.