Beatyfikacja JPII: sanepid o bezpieczeństwie pielgrzymów

Polskie służby sanitarne rozmawiają z Watykanem o bezpieczeństwie jadących do Rzymu na beatyfikację papieża Jana Pawła II

Publikacja: 21.02.2011 20:34

Beatyfikacja JPII: sanepid o bezpieczeństwie pielgrzymów

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik

Z Polski na uroczystość beatyfikacji papieża Jana Pawła II może pojechać do Rzymu nawet kilkaset tysięcy osób.

– Zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz właściwych warunków sanitarnych w trakcie uroczystości spada głównie na Watykan i samo miasto Rzym. Jednak i nasze służby będą robić wszystko, żeby ci, którzy pojadą, wrócili w dobrym zdrowiu – mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dlatego główny inspektor sanitarny Przemysław Biliński rozmawiał o odpowiednich przygotowaniach z watykańskim "ministrem zdrowia" abp. Zygmuntem Zimińskim, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Sanepid przygotuje ulotki dla pielgrzymów o tym, jak uniknąć zagrożeń. Już teraz będzie przypominać organizatorom wyjazdów, by podpisując umowy z przewoźnikami, zadbali o to, by ci zagwarantowali uczestnikom pielgrzymek dobre warunki jazdy, dostęp do czystej wody i toalety.

Ani GIS, ani krajowy konsultant ds. epidemiologii nie zalecają osobom starszym rezygnacji z wyjazdów. – Wiek nie przesądza o stanie zdrowia. Jeśli ktoś nie jest w pełni sprawny, niech jedzie pod opieką wnuczka czy kogoś z rodziny. Jeśli takiej opieki nie ma, musi ją zapewnić organizator wyjazdu – mówi prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant ds. epidemiologii. Dodaje, że duże zgromadzenie ludzi samo w sobie nie stwarza zagrożenia epidemicznego. – Oczywiście, są zalecenia, o których warto bezwzględnie pamiętać: trzeba mieć dostęp do wody mineralnej, przewiewne ubranie, założyć na głowę kapelusz chroniący przed słońcem – wylicza.

W dużej grupie ludzi mogą się szerzyć choroby meningokokowe wywołujące sepsę. Tym łatwiej, że pielgrzymi przyjeżdżają z różnych stron Polski, a nawet świata. Warto o tym wiedzieć i np. nie jeść wspólnym widelcem, nie gryźć kęsa z cudzej kanapki. Z kolei w klimatyzacji hotelowej, a nawet fontannach może być legionella. Jednak te zagrożenia wcale nie należą do najczęstszych.

– Najbardziej prawdopodobne są zakażenia i zatrucia pokarmowe – mówi Jan Bondar.

Dlatego szczególnie ważne będzie, jak władze Rzymu i Watykanu zorganizują pobyt pielgrzymów.

– Jeśli ktoś bierze jedzenie z Polski, niech zwróci uwagę, czy na pewno ono się nie zepsuje. W Rzymie w maju może być już bardzo gorąco – tłumaczy Bondar.

Epidemiolodzy przypominają o najskuteczniejszej metodzie unikania zakażeń. – Podstawowa higiena, mycie rąk. Agdy nie ma możliwości, przecieranie ich chusteczkami z alkoholem. Chroni nas ono przed wieloma chorobami, nie tylko pokarmowymi – mówi prof. Zieliński.

Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku