Aktualizacja: 19.03.2025 17:50 Publikacja: 09.11.2021 10:10
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz
Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński
Przed tygodniem Ministerstwo Zdrowia informowało o 4 514 nowych dodatnich testach na koronawirusa SARS-CoV-2 i 9 zgonach covidowych, w tym 8 na COVID-19. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zastrzegał, że z uwagi na to, że dane pochodziły z Dnia Zadusznego i dotyczyły poniedziałku Wszystkich Świętych, mogły być zaniżone.
O czym będzie informował komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie SARS-CoV-2 i COVID-19 we wtorek 9 listopada? - Na pewno musimy się liczyć, że wzrost (liczby nowych przypadków koronawirusa - red.) będzie rzędu 2-3-krotności tego, co było w ubiegłym tygodniu - powiedział pytany o sprawę w Radiu Plus rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.
- Są oddziały, w których odbywa się bardzo mała liczba porodów, 200, 300 (rocznie – red.). Moim zdaniem wszystko, co poniżej 300 nie powinno absolutnie funkcjonować, bo już abstrahując od tego, że to nie może być rentowne, to jest to po prostu niebezpieczne - powiedział "Rz" prof. Mirosław Wielgoś.
- Jesteśmy na początku roku. Plan (finansowy NFZ – red.) nie jest od początku do końca zbilansowany i spodziewam się, że potrzeby, które wyjdą w ciągu roku, będą zdecydowanie większe niż te środki, którymi w tym momencie dysponujemy – powiedział „Rz” wiceprezes NFZ Jakub Szulc.
Dyrektorzy szpitali powiatowych zgodzą się na stawki degresywne w płatności za nadwykonania limitowane, jeżeli państwo weźmie na siebie dotację na tzw. ustawę podwyżkową – zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych. W przeciwnym wypadku – dodał – dojdzie do sytuacji, w której szpitale prowadzone w formie spółek samorządowych, zaczną ogłaszać upadłość.
Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzenie listy lekarzy specjalistów, do których będzie można dostać się bez skierowania. Propozycje zmian znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
26 marca wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Dla pacjentów oznacza to, że już wkrótce będą mieli pełny dostęp do swojej dokumentacji medycznej zarówno w Polsce, jak i podczas podróży do innych krajów Unii Europejskiej.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Fundacja Centralna wskazała winnych katastrofy na Odrze i dostanie nagrodę, choć po batalii sądowej. Skarb Państwa ma wypłacić milion złotych. Ekolodzy wskazali na... ministrów, premiera, prezesów spółek. Ekologów reprezentował Greenpeace.
Ani dostaw broni dla Ukrainy, ani europejskiej misji pokojowej nad Dnieprem – takie warunki zawieszenia broni Władimir Putin przedstawił Donaldowi Trumpowi. Jeśli prezydent USA na nie przystanie, Polska stanie przed fundamentalnym dylematem: posłuchać Waszyngtonu czy razem z europejskimi sojusznikami nadal wspierać Ukraińców?
- Są oddziały, w których odbywa się bardzo mała liczba porodów, 200, 300 (rocznie – red.). Moim zdaniem wszystko, co poniżej 300 nie powinno absolutnie funkcjonować, bo już abstrahując od tego, że to nie może być rentowne, to jest to po prostu niebezpieczne - powiedział "Rz" prof. Mirosław Wielgoś.
„Tarcza Wschód” – projekt umacniania wschodniej granicy Polski i wschodniej flanki NATO – została wpisana przez Komisję Europejską do tzw. Białej Księgi na temat obronności. Oznacza to, iż projekt uznano za obszar krytyczny w zwiększaniu zdolności obronnych Europy.
- Ja z panem prezydentem Andrzejem Dudą spotykam się podczas oficjalnych uroczystości regularnie - mówił w czasie konferencji prasowej prezes IPN, kandydat na prezydenta startujący z poparciem PiS, Karol Nawrocki.
W wydaniu 4.54 na użytkowników aplikacji mObywatel czeka nowa funkcja, która jest związana z wprowadzoną niedawno usługą „Podpisz dokument”.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski złożył 19 marca pismo sygnalizacyjne do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysława Radzika, w którym wniósł o przeprowadzenie kwerendy orzecznictwa sądów powszechnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas