Przedstawiamy kolejną część relacji z panelu „Czas pracy w zakładach opieki zdrowotnej w 2008 r.”, zorganizowanego przez DOBRĄ FIRMĘ 5 lutego 2008 r.
Wyjątkiem od art. 1 ust. 5 ustawy zakładach opieki zdrowotnej dotyczącym zakazu działalności konkurencyjnej jest jej art. 35. Niestety, odnosi się on wyłącznie do samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Ustawodawca zapomniał natomiast o jednostkach badawczo-rozwojowych, takich jak Instytut Kardiologii w podwarszawskim Aninie. Czy można znaleźć sposób, aby w takich instytutach można było prowadzić indywidualną lub grupową działalność lekarską?
Małgorzata Iżycka-Rączka:
Znany mi jest problem zakładów zdrowotnych prowadzonych przez jednostki badawczo-rozwojowe (JBR). Rzeczywiście nie jest to samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SPZOZ), ale publiczny. Do zakładów w formie JBR odnosi się jedynie art. 8a ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm., dalej ustawa o ZOZ). Stwierdza on, że do publicznego zakładu opieki zdrowotnej prowadzonego przez jednostkę badawczo-rozwojową stosuje się przepisy niniejszej ustawy, z zachowaniem przepisów o jednostkach badawczo-rozwojowych. Czy zatem to odniesienie o stosowaniu ustawy o ZOZ oznacza, że dotyczy to również jej przepisów o SPZOZ? Nie jest to oczywiste, bo regulacje o SPZOZ są kierowane do konkretnych podmiotów – organu założycielskiego i SPZOZ. Moim zdaniem bez dalszych regulacji nie da rady tego wprost zastosować.
Natomiast art. 35 ustawy o ZOZ dotyczy sposobu, trybu postępowania przy udzieleniu zamówienia na świadczenia zdrowotne niesamodzielnemu zakładowi opieki zdrowotnej, praktyce lekarskiej, pielęgniarce.