Wszystko to za sprawą podpisanej w ubiegły piątek przez prezydenta nowelizacji ustawy z 24 sierpnia 2007 r. o zakładach opieki zdrowotnej (ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89). Zacznie ona obowiązywać 1 stycznia 2008 r.
Znowelizowana ustawa odnosi się do zakładów opieki zdrowotnej (ZOZ), czyli wyodrębnionego zespołu osób i środków majątkowych utworzonego i utrzymywanego po to, aby udzielał świadczeń zdrowotnych. Najistotniejsze zmiany dotyczą czasu pracy zatrudnionych w nich pracowników oraz zasad związanych z dyżurami lekarskimi oraz odpoczynkami (patrz tabela).
Nadal w przyjętym okresie rozliczeniowym czas pracy pracowników ZOZ nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę. Skorygowano natomiast oczywisty błąd wynikający z mechanicznego skopiowania przeciętnej tygodniowej normy kodeksowej (40 godzin). Nowelizacja ustaliła ją na przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (7 godzin 35 minut x5 dni). Podobnie skorygowano przeciętne tygodniowe normy czasu pracy dla pozostałych zatrudnionych w ZOZ, np. pracowników technicznych czy fizykoterapeutów.
Pięciogodzinny dzienny czas pracy stosować się też będzie do radiologów, radioterapeutów, fizykoterapeutów, patomorfologów, histopatologów pracujących na samodzielnych stanowiskach lub wykonujących określone zadania. Dla nich okresu rozliczeniowego nie można od 1 stycznia 2008 r. wydłużyć ponad trzy miesiące. W stosunku do obecnej ustawy, która określa go na 12 tygodni, nie jest to duża zmiana. Chodziło jednak o ujednolicenie jednostek czasowych z kodeksem pracy (miesiące zamiast tygodni) oraz dyrektywą 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. w sprawie niektórych aspektów organizacji czasu pracy (DzUrz nr 299 z 18 listopada 2003 r.).
Podobnie zmieniono dopuszczalny okres rozliczeniowy (jeden miesiąc), gdy niektórym pracownikom przedłuża się wymiar czasu pracy do 12 godzin lub gdy w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy wolno maksymalnie przedłużyć do czterech miesięcy (teraz 12 miesięcy).