Nominalny czas pracy lekarza od 1 stycznia 2008 r. wyniesie 37 godzin 55 minut na tydzień. Czy pracodawca może narzucić pracę do 48 godzin na tydzień w ramach pełnienia dodatkowych obowiązków?
Tak. Według znowelizowanej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 176, poz. 124) przeciętnie tygodniowa norma czasu pracy lekarza wyniesie 37 godzin 55 minut. Oznacza to, że w niektórych tygodniach może być więcej, a w niektórych mniej godzin pracy, ale średnio ma być tyle. Natomiast do 48 godzin są to godziny nadliczbowe, czyli coś nowego w służbie zdrowia. Do tej pory negowano ich występowanie. Do 48 godzin te godziny mogą występować w każdym zakładzie, nie tylko w służbie zdrowia. I pracodawca może polecić wykonywanie pracy w takim wymiarze. Ponadto kodeks pracy ustala 150-godzinny limit roczny nadliczbówek. Ale większość zakładów zwiększa go (maksymalnie do 416 godzin rocznie) po porozumieniu pracodawcy z organizacją związkową. Jeżeli więc w regulaminie pracy uzgodnionym ze związkowcami ustalono, że pracownicy mogą mieć np. 300 godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym, to muszą wykonać polecenie pracy w nadgodzinach, ale nie może być ich więcej niż 300.
Czy pracownicy administracji publicznego zakładu opieki zdrowotnej pracują w czasie pracy określonym w art. 32g ust. 1, czy ust. 2?
Zarówno stara, jak i znowelizowana ustawa nie precyzują tej grupy zawodowej. Istnieje jedynie ogólne pojęcie pracowników technicznych obsługi gospodarczej. Z pewnością pracownicy administracji nie są ani pracownikami gospodarczymi, ani technicznymi. Czy należy zaliczyć ich do obsługi? Jest to prawidłowe rozwiązanie, ale z przeprowadzonych kontroli inspekcji pracy wynika, że pracodawcy różnie to rozstrzygają. W pojęciu obsługi może więc mieścić się pracownik administracyjny, ale właściwe będzie przyjęcie także wąskiego rozumienia tego określenia, a wtedy przechodzimy na ust. 1. Najlepiej jednak, aby takie osoby pracowały po 8 godzin. Ale jako inspekcja nie negujemy żadnego rozwiązania.
Czy ordynator lub kierownik oddziału może być zatrudniony w państwowym szpitalu (publiczny zakład opieki zdrowotnej) inaczej niż w formie umowy o pracę. Czy wolno go zatrudnić na kontrakcie, a jeśli tak, to na jakim?