Tak wynika z nadesłanego 10 marca br. do DOBREJ FIRMY stanowiska Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy (GPP-302-4560-154 /08/PE).
Ponadto z tego samego pisma wynika, że czas pracy pracowników zatrudnionych w komórkach np. radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej – stosujących w celach diagnostycznych lub leczniczych źródła promieniowania jonizującego – nie może przekraczać pięciu godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Pracodawca może zobowiązać lekarzy i innych pracowników z wyższym wykształceniem wykonujących zawód medyczny, aby pozostawali w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych.
To obok dyżuru medycznego i pracy powyżej 48 godzin na tydzień (tzw. klauzula opt out) trzecia forma wydłużenia pracy lekarzy i innych pracowników medycznych w zakładach opieki zdrowotnej świadczących usługi zdrowotne przez całą dobę. Dopuszcza ją art. 32k ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm., dalej ustawa o ZOZ).
Jednak w przeciwieństwie do dyżuru medycznego i opcji opt out pracownik medyczny nie przebywa w szpitalu. W gotowości do udzielania świadczeń może więc spędzać czas w domu lub w innym przez siebie wybranym miejscu, jeśli nie będzie trudności w kontaktowaniu się z nim np. telefonicznie. W razie potrzeby musi niezwłocznie stawić się na wezwanie szpitala.