Takie stanowisko przyjął Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy. Wynagradzając za dyżury medyczne, szpital musi obliczać je według stawek i zasad określonych w kodeksie pracy. Art. 32j ust. 4 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm., dalej ustawa o ZOZ) odsyła bowiem do odpowiedniego stosowania przepisów kodeksu pracy o wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe.
Przypominamy, że dyżury lekarskie nie są godzinami nadliczbowymi, są jednak tak jak one wynagradzane. Szpital musi zapłacić za każdą godzinę dyżuru, nawet gdyby nie przekroczył on normy tygodniowej. Przykładowo pracodawca błędnie zaplanował czas pracy i pracownik nie wypracowuje pełnego wymiaru czasu pracy, ale ma dużo dyżurów.
Tu wątpliwość pracodawców dotyczyła tego, kiedy szpital musi zapłacić właśnie za przekroczenie normy średniotygodniowej – na koniec miesiąca czy na zakończenie okresu rozliczeniowego. Przy klasycznych takich nadgodzinach (np. wynikających z pracy w niedzielę lub w święto) dodatki wypłaca się z najbliższym wynagrodzeniem, ale dopiero po zamknięciu okresu rozliczeniowego. A to dlatego że takie nadgodziny mogą być jeszcze zrekompensowane dniami wolnymi.
Tymczasem ustawa o ZOZ nie daje możliwości oddawania za dyżur medyczny wolnego dnia, odsyłając tylko do art. 151
1